Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu realizuje program Daj sobie szansę – program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach wieloletniego Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotne i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi na lata 2016-2023.

Celem programu jest wdrożenie profilaktyki w zakresie nowotworów głowy i szyi, zapobieganie chorobom nowotworowym, wczesne wykrycie patologii, szybkie wdrożenie leczenia i jego dobry efekt.

Nowotwory nabłonkowe (raki) regionu głowy i szyi stanowią około 5% wszystkich wykrywanych w Polsce nowotworów złośliwych (ok. 7% wykrywanych jest u mężczyzn i ponad 1% u kobiet). W ostatnich latach widoczny jest duży wzrost liczby zachorowań, rocznie około 6000 nowych przypadków i 3800 zgonów spowodowanych przez omawiane nowotwory.

Projekt skierowany jest do osób w przedziale wiekowym 40-65 lat, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem (należących do grupy podwyższonego ryzyka - będących wieloletnimi palaczami, nadużywających alkoholu, mających podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego).

Badania są całkowicie bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania, prowadzone są od poniedziałku do czwartku w dogodnych godzinach, niekolidujących z pracą zawodową. Telefon do rejestracji czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00 pod numerem 503 414 178.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie