W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, w środę, 13 listopada br., odbyły się obchody 120 urodzin Tadeusza Kulisiewicza, wybitnego kaliskiego grafika, będące swoistym punktem kulminacyjnym Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Prawie sto osób uczestniczyło w uroczystości, na którą złożyły się premiera katalogu zatytułowanego „Tadeusz Kulisiewicz. 120 na 120” oraz otwarcie wystawy pt. „Mistrz i uczniowie. Tadeusz Kulisiewicz i tradycje warszawskiej grafiki warsztatowej”.

Wydany właśnie przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej katalog prac Tadeusza Kulisiewicza opracowany został z myślą o jubileuszu 120 urodzin artysty. Publikacja autorstwa Hanny Jaworowicz zawiera sto dwadzieścia skrupulatnie wyselekcjonowanych prac, pochodzących z różnych okresów działalności artystycznej Kulisiewicza i stanowi specyficzne podsumowanie jego drogi twórczej. Wszystkie przedstawione w katalogu prace pochodzą ze zbiorów kaliskiego muzeum. Wydanie albumu sfinansowane zostało przez Miasto Kalisz. Publikację można otrzymać nieodpłatnie w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od ul. Łaziennej).

Wystawa natomiast przedstawia drogę artystycznego rozwoju Tadeusza Kulisiewicza od pierwszych prób rysunkowo-malarskich w kaliskim Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki poprzez naukę w Państwowej Szkole Sztuki Zdobniczej w Poznaniu oraz studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ramę ekspozycji budują grafiki twórców z pracowni prof. Władysława Skoczylasa, zrzeszonych w przedwojennym Stowarzyszeniu Polskich Artystów Grafików Ryt, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, które po raz pierwszy można oglądać w Kaliszu. Do stowarzyszenia należał również Kulisiewicz i w tym kręgu sztuka kaliszanina dojrzewała, bardzo szybko osiągając poziom mistrzowski. Wszyscy twórcy prezentowani w Kaliszu m.in. Edmund Bartłomiejczyk, Stanisław Ostoja Chrostowski, Tadeusz Cieślewski syn, Janina Konarska, Wiktoria Goryńska, Bogna Krasnodębska-Gardowska, należą do czołówki grafików okresu międzywojennego. To ich wspólna praca wykonana pod kierunkiem prof. Władysława Skoczylasa oraz indywidualne osiągnięcia zbudowały pozycję polskiego drzeworytu w Europie.

Na wystawie obejrzeć można prace ze zbiorów własnych MOZK, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ekspozycja czynna będzie do 30 stycznia 2020 r.
Słodkim zwieńczeniem artystycznego popołudnia był czekoladowy tort urodzinowy dla Tadeusza Kulisiewicza.

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza, o których będziemy na bieżąco informować.