Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

Dziś kaliszanie i turyści po raz pierwszy zwiedzali nowo wyremontowane pomieszczenia ratusza.

Efekty imponujących prac można podziwiać w piwnicy budynku, na trzecim piętrze oraz na wieży i tarasie widokowym.

Remont obiektu został przeprowadzony w ramach projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” to projekt, którego koszt całkowity to 6.183.916,90 zł, z czego kwota dotacji z WRPO w ramach ZIT wyniosła 2 444 071,16 zł.

Pierwsi zwiedzający pojawili się w ratuszu dziś o godz. 10.00. Ekspozycję obejrzała także grupa dziennikarzy oraz radni Miasta Kalisza na czele z przewodniczącym Tadeuszem Skarżyńskim; Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego; Lidia Łączny, dyrektor Biura Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski”; przedstawiciele firm wykonawców; darczyńcy artefaktów do ekspozycji; reprezentanci Urzędu Miasta Kalisza.

Zebranych powitał Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza: - Witam Państwa serdecznie w pomieszczeniach zabytkowego ratusza. Chcemy dziś pokazać efekty remontu wieży, tarasu widokowego oraz piwnic. Ekspozycja jest bardzo nowoczesna. Ukazuje w zaskakujący sposób dzieje Kalisza – od czasów najdawniejszych po dziś. To atrakcyjny obiekt edukacyjno-turystyczny na mapie Kalisza i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy tworzeniu ekspozycji.

Scenariusz ekspozycji prowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki oraz umożliwia spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością.

Wystawa stanowi wzajemnie uzupełniające się połączenie tradycyjnych, statycznych elementów wystawienniczych, takich jak plansze z tekstem i fotografiami czy gabloty z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, który wykorzystuje technikami multimedialne do prezentacji animacji, filmu, prezentacji multimedialnych.

Zwiedzający rozpocznają wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgają do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Następnie, na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajdują się w miejscu poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
Tutaj osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

Na poszczególnych kondygnacjach wieży, uczestnicy poznają wybrane i ważne dla miasta historyczne bloki tematyczne, dzięki czemu śledzą rozwój Kalisza, jego klęski i odrodzenie oraz obecne życie miasta. Dalej znajda się na poziomie zegarowym z ratuszowym czasomierzem i tarasie widokowym, z góry mozna podziwiać panoramę współczesnego Kalisza.

Z założenia, ratuszowa ekspozycja nie jest wystawą muzealną, nie ma tu muzealnych artefaktów. Skupia się na wywołaniu u oglądających wielu wrażeń i pozytywnych emocji, a jej celem jest pokazanie wyjątkowości Kalisza oraz przekonanie zwiedzających, że tak ten historyczny, jak i współczesny Kalisz, wart jest poznania.
Ma zachęcić do odkrywania tajemnic miasta i regionu, dać impuls i zainspirować do poszerzenia wiedzy o życiu miasta, do spaceru i obejrzenia jego zabytków oraz odwiedzenia miejsc i instytucji, o których jest mowa w historycznej narracji ekspozycji czy też tych, które widziało się z platformy widokowej wieży.

Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie jedenastoosobowych. Zapraszamy w sezonie letnim, od kwietnia do października we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00); w piątki w godz. 14.00 – 22.00. W poniedziałki obiekt będzie zamknięty.

Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł - ulgowy (młodzież szkolna, studenci, grupy zorganizowane). Dla dzieci do lat trzech wejście jest darmowe.

Przy zakupie biletów respektowane są: Kaliska Karta Mieszkańca, Kaliska Karta Seniora oraz Karta Dużej Rodziny, która umożliwia zakup biletu ulgowego w cenie 4 zł od osoby.

Oglądanie panoramy miasta z tarasu widokowego jest bezpłatne.

Bilety on-line.

Przypominamy, że w związku z trwającą epidemią, obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych. Szczegóły znajdują się w załączonym harmonogramie.