Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 16 września 2021

Ponad 500 książek ze swojej prywatnej kolekcji przekazała dziś Miejskiej Bibliotece Publicznej Elwira Fibiger – kaliszanka, córka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin.

Elwira Fibiger to artystyczna osobowość, związana niegdyś z polską telewizją, prowadząca z powodzeniem prywatną galerię sztuki, a przede wszystkim miłośniczka książek. Kocha je i najprawdopodobniej nie było jej łatwo rozstać się z ulubionymi tytułami i autorami. A jednak postanowiła swój księgozbiór przekazać Miejskiej Bibliotece Publicznej swego ukochanego miasta.

– To jest część mojej prywatnej kolekcji, którą przekazuję na panów ręce dla mieszkańców Kalisza, który jest mi bliski, który kocham. Chciałabym, żeby te książki niosły radość, nowe wartości poznawcze, żeby ludzie utożsamiali się z bohaterami, żeby byli po prostu szczęśliwi. Jacinto Benavente, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1922 roku na spotkaniu w klubie dyskusyjnym w Toledo, a były to czasy reżimu w Hiszpanii, powiedział piękne zdanie: „Książka, którą się czyta, żyje, czyni człowieka lepszym, i uszlachetnia go”. I będę bardzo, bardzo szczęśliwa, że w roku Fibigerów ta skromna część tej kolekcji będzie przekazana w ręce mieszkańców. To jest moje ukochane miasto, bo pomimo że wyjechałam bardzo dawno z tego miasta, ja nigdy Kalisza nie opuściłam. Tu są moje korzenie, najpiękniejsze chwile w życiu, młodzieńcze wzloty i upadki – mówiła córka Gustawa Arnolda Fibigera III.

W przekazaniu daru uczestniczyli: prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i dyrektor MBP Robert Kuciński.

– Chcemy podkreślać, jak pani rodzina zasłużyła się dla naszego miasta. Chcemy, żeby byli wzorem dla kolejnych przedsiębiorców, którzy tutaj działają, wzorem, jak wspaniale można zapisać się w historii rodzinnego miasta i tworzyć jego tożsamość. To, że Kalisz kojarzy się z fortepianami, to zasługa przede wszystkim pana Gustawa.

Dar pani Elwiry ma wyjątkową wartość dla naszej biblioteki i już niebawem trafi do rąk naszych czytelników.

– Cieszymy się ogromnie z tego księgozbioru, bo pani Elwira jest osobą o bardzo szerokich zainteresowaniach, więc mamy pewność, że są to książki najciekawsze, dotyczące różnych dziedzin życia, kultury i sztuki. To wielki dar dla naszych mieszkańców i czytelników. Chyba jeszcze nie przydarzyło się, by ktoś nam podarował tyle książek. Ludzie przynoszą po kilkanaście, kilkadziesiąt tytułów, ale ponad pół tysiąca sztuk jeszcze nigdy nie otrzymaliśmy – przyznał Robert Kuciński.

Przekazanie daru Bibliotece było częścią programu wizyty Elwiry Fibiger w rodzinnym mieście. Jutro, czyli w piątek, spotka się w Komoda Club Residence z uczestnikami premiery gry plenerowej opartej o telefoniczną aplikację pn. „Śladami Fibigerów”, którą przygotowała MBP w Kaliszu w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Robert Kuciński, Elwira Fibiger, Krystian Kinastowski - fot. 1

  Robert Kuciński, Elwira Fibiger, Krystian Kinastowski - fot. 1

 • Powiększ zdjęcie Dary

  Dary

 • Powiększ zdjęcie Robert Kuciński, Elwira Fibiger, Krystian Kinastowski - fot. 2

  Robert Kuciński, Elwira Fibiger, Krystian Kinastowski - fot. 2

 • Powiększ zdjęcie W bibliotece - fot. 1

  W bibliotece - fot. 1

 • Powiększ zdjęcie W bibliotece - fot. 2

  W bibliotece - fot. 2