Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu w okresie zimowym regularnie dokonują kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Akcje mają na celu zebranie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych, przekazywanie im wiadomości o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Kiedy spadają temperatury powietrza osoby bezdomne szukają najczęściej schronienia na dworcach kolejowych, klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach oraz ogródkach działkowych. Wszędzie tam, gdzie mogą się choć trochę ogrzać.

Dlatego dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Patrole kontrolują pustostany, altany na ogródkach działkowych oraz domy przeznaczone do wyburzenia. Wszystkie napotkane w nich osoby są informowane o miejscach, w których mogą otrzymać pomoc w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać. Policjanci tłumaczą bezdomnym, jak niebezpieczne jest nocowanie w tak niskich temperaturach, w miejscach pozbawionych ogrzewania.

Pomimo, iż na co dzień policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, może zdarzyć się tak, że nie uda się im dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich Państwa. Nie bądźmy obojętni! Informujmy Policję o miejscach przebywania bezdomnych i potrzebujących pomocy. Zwracajmy również uwagę na osoby będące pod wpływem alkoholu. Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach, na dworcach czy w parkach. Tylko szybka reakcja i poinformowanie o tym odpowiednich służb może przyczynić się do uratowania komuś życia.

Wszelkie zgłoszenia można kierować na numer alarmowy 112.

  • Na zdjęciu policjanci w umundurowaniu służbowym podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.
  • Na zdjęciu policjanci w umundurowaniu służbowym podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.
  • Na zdjęciu policjanci w umundurowaniu służbowym podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.