Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o kolejnym, częściowym zniesieniu od 18 maja obostrzeń związanych z pandemią.

Już od poniedziałku będzie możliwe skorzystanie z usług kosmetyczek i fryzjerów. W ich salonach będzie jednak obowiązywać reżim sanitarny, zakładający m.in. obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, używanie ręczników jednorazowych i przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu – aby nie musieli oczekiwać na usługę w poczekalni.

Odmrożeniu podlega także sektor gastronomii. Od 18 maja goście restauracji czy barów będą mogli zjeść posiłek zarówno w lokalu, jak i w zewnętrznym ogródku restauracyjnym, z zachowaniem konkretnych zaleceń. Liczba klientów zostanie ograniczona do jednej osoby na 4 m² lokalu i będą oni musieli siedzieć w odległości półtora metra od siebie. Po zajęciu miejsca możliwe będzie odsłonięcie ust i nosa. Obsługa będzie mieć obowiązek dezynfekcji stolika po każdym kliencie, a same stoliki muszą być w odległości 2 metrów od siebie.

W najbliższy poniedziałek częściowo wraca normalne funkcjonowanie sektora opiekuńczo-wychowawczego. Możliwe będzie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, a także zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistycznej rewalidacji. Tego dnia otwarte zostaną także placówki z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-wychowawczą jak schroniska młodzieżowe czy świetlice środowiskowe.

18 maja to także data możliwości podwyższenia limitu pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. Będzie nimi mogło podróżować tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących – czyli tak jak dotychczas – albo 30% wszystkich miejsc – i siedzących, i stojących – w pojeździe. Decyzję, który przelicznik zostanie zastosowany, podejmuje zarządzający transportem publicznym.

Zmniejszenie limitu dotyczy także sportu. Na otwartych boiskach, stadionach, skoczniach, torach czy skateparkach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób + 2 trenerów. Nie dotyczy to pełnowymiarowych boisk piłkarskich. W przypadku takich obiektów będą to 22 osoby + 4 trenerów. Umożliwiona zostanie także organizacja zajęć w halach sportowych. W tych najmniejszych będzie mogło równocześnie ćwiczyć 12 osób + 1 trener. Limit przebywających w obiekcie osób zwiększa się zależnie od jego powierzchni, ale nie będzie możliwe korzystanie z szatni i węzła sanitarnego oprócz toalety.

Także wiele obostrzeń dotyczących świata kultury zostanie złagodzonych 18 maja. Wznowione zostaną prace na planach filmowych, nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, różnego rodzaju próby i ćwiczenia, a także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Dozwolona zostanie działalność kin plenerowych, w tym samochodowych.

Znane są także kolejne poluzowania obostrzeń, które będą wprowadzone w innych terminach. Od 17 maja zwiększy się liczba osób, mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych. Będzie to 1 uczestnik na każde 10 m² powierzchni obiektu kultu religijnego. Od tego dnia dzieci poniżej trzynastego roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej.

25 maja zostanie umożliwione prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacji z nauczycielami dla ósmoklasistów i maturzystów w związku z przygotowaniem do egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Spotkania te mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Przywrócona zostanie również możliwość prowadzenia na uczelniach wyższych zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów lub takich zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Od 1 czerwca możliwe będą konsultacje z nauczycielami w szkołach dla wszystkich uczniów z wszystkich przedmiotów. Kontrola na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją została przedłużona do 12 czerwca 2020 roku. Będzie je można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach i na dotychczas obowiązujących zasadach.