Wystawa składa się z kilkudziesięciu prac, powstałych w większości w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Prace stworzone przez Edwarda Dwurnika w różnych okresach jego twórczości pochodzą z wielu cykli, w tym, z najbardziej znanych: „Robotnicy”, „Błękitne” i „Sportowcy”. Można tu zobaczyć prace o tematyce krajobrazu miast, realizowanej w specyficznej dla E.Dwurnika quasi-nikiforowej stylistyce. Są też dzieła abstrakcyjne, inspirowane twórczością Jasona Pollocka. Na prezentację wystawy w Kaliszu wybrane zostały obrazy pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna i innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu a także ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie („Archanioł”). 

Wystawę przygotowała PGS w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart, specjalnie dla Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” w Kaliszu.

Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy współczesnych. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie zmarł 28 października 2018 r. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz czasowo, na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in.: nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dorobek obejmuje ponad trzy i pół tysiąca obrazów oraz około dziesięciu tysięcy rysunków.

Wystawa dostępna jest od 18.05 do 27.06, w godzinach pracy galerii. Wstęp wolny.

Zapraszamy!