W Filharmonii Kaliskiej nadchodzi czas zmian. Z końcem listopada z instytucją kultury Miasta Kalisza żegna się Adam Klocek, jej wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. O dorobku dyrektora, jego zasługach dla instytucji i miasta, a także dalszych losach filharmonii opowiedzieli dziś dziennikarzom: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek oraz Adam Klocek.

- Zasłużony, utytułowany i nagradzany dyrektor Filharmonii Kaliskiej zaskarbił sobie miłość naszego Miasta, które zawdzięcza mu tak dobrze sprawowaną funkcję i liczne osiągnięcia. Bardzo serdecznie gratuluję zwycięstwa w konkursie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Życzę Panu Dyrektorowi, by instytucja ta otworzyła kolejne drzwi i pozwoliła wspiąć się jeszcze wyżej - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Filharmonia Kaliska to najlepsza instytucja kultury Miasta Kalisza, między innymi dzięki Pana pracy.

- Ponieważ nie byłbym w stanie w innym formacie kontynuować współpracy z Filharmonią Częstochowską, zdecydowałem się wziąć udział w konkursie i udało mi się ten konkurs wygrać. Współpraca z władzami Kalisza, zarówno obecnej kadencji, jak i poprzednich, była bardzo owocna. Filharmonia zawsze była traktowana poważnie w Kaliszu i bardzo się cieszę z tego powodu - mówił podczas konferencji dyrektor Adam Klocek. - Zarówno orkiestrze, jak i mnie przydadzą się nowe bodźce. Następca będzie na pewno pełen pomysłów, innych niż moje.

Przez ostatnich 14 lat Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej wystąpiła w 3116 koncertach, które zgromadziły blisko 680 tysięcy widzów, nagrała 12 płyt, z których "Night In Calisia" okryła się potrójną platyną. Występowała zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Współpracowała z takimi artystami, jak Piotr Anderszewski, Valery Afanassiev, Jerzy Maksymiuk, Yulianna Avdeeva, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, czy Nancy Zhou.

Współpracę Adama Klocka z Filharmonią Kaliską ma zakończyć wydarzenie muzyczne w hali Arena.

Na przyszły rok planowane jest przeprowadzenie konkursu celem wyłonienia nowego dyrektora naczelnego i artystycznego. Procedura jest wieloetapowa i przeprowadzana z udziałem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Aby zapewnić ciągłość pracy, władze miasta planują mianowanie pełniącego obowiązki do czasu wyłonienia nowego dyrektora w konkursie. W tej sprawie trwają negocjacje i rozmowy m.in. z przedstawicielami związków zawodowych oraz muzyków Filharmonii Kaliskiej.

Jak podkreślano na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami, Miasto Kalisz od lat wspiera Filharmonię Kaliską. W ostatnim czasie Miasto przeznaczyło na modernizację siedziby administracji w Domu Muzyka oraz przygotowanie mieszkania i pokoi gościnnych w tym budynku kwotę 280 tys. złotych: W 2018 roku Filharmonia Kaliska otrzymała 200 tys. zł na ten cel. W 2019 roku Miasto przekazało 80 tys. zł, co pozwoliło dokończyć inwestycję.

Na konferencji obecna była także m.in. Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.