Chirurgia naczyniowa – ratunek dla pacjentów z niewydolnością żylną

Aż jedna trzecia społeczeństwa cierpi na przewlekłą niewydolność żylną. Nadwaga i siedzący tryb życia to czynniki, które wpływają na jej rozwój, ale zależy to również od innych kwestii. Aby zapobiec złemu samopoczuciu i nieestetycznemu wyglądowi nóg, warto zgłosić się do chirurga naczyniowego po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Co to jest niewydolność żylna? Jak ją zdiagnozować?

Czym jest niewydolność żylna?

Przewlekła niewydolność żylna polega na rozwoju zmian patologicznych, które powstają w efekcie długotrwałego nadciśnienia żylnego. Może dochodzić do uszkodzenia zastawek żylnych, a to prowadzi do cofania się krwi w powierzchniowym układzie żylnym. Prawidłowy przepływ krwi może być blokowany z powodu niedrożności lub zwężenia żył. Właściwy przepływ można przywrócić dzięki odpowiedniemu leczeniu. O metodzie leczenia może zadecydować chirurg naczyniowy w Poznaniu. Do chirurga naczyniowego zawsze warto się zwrócić w razie jakichkolwiek wątpliwości. Specjalista pomoże w złagodzeniu dolegliwości lub przywróceniu normalnego przepływu krwi w pełni. Wydolność żył i zastawek żylnych jest niezwykle ważna, ponieważ nasz organizm przepompowuje ogromną ilość krwi z kończyn dolnych w kierunku serca.

Co wpływa na rozwój niewydolności żylnej kończyn dolnych?

Żylaki na nogach są kojarzone przede wszystkim z czymś nieestetycznym, ale w rzeczywistości to liczne dolegliwości, które utrudniają życie. Skurcze nóg i opuchlizna potrafią uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Za pojawieniem się żylaków może stać wada wrodzona, czyli pierwotna niewydolność zastawek żylnych, ale chirurgia naczyniowa w Poznaniu ma również wiele przypadków niewydolności nabytej. Wśród przyczyn choroby wyróżnia się przebytą zakrzepicę żył głębokich i wynikający z niej zespół pozakrzepowy. Niestety podczas ciąży dochodzi czasem do żylnych zespołów uciskowych w okolicach bioder. Niewydolność żylna miednicy przekłada się na występowanie atypowych żylaków na nogach, ale również żylaków w miejscach intymnych.

Kto ma największe predyspozycje do choroby?

Najbardziej ogólnym czynnikiem ryzyka jest płeć, ponieważ kobiety wykazują większe tendencje do żylaków kończyn dolnych. Prawdopodobieństwo choroby wzrasta wraz z wiekiem. Istotnym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne, dlatego osoby, u których w rodzinie były problemy z niewydolnością żylną kończyn dolnych, powinny zwracać szczególną uwagę na objawy u siebie i skontaktować się z chirurgiem naczyniowym, np. przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa. Warto zwrócić uwagę, że wysoki wzrost i otyłość lub nadwaga również są znaczącymi czynnikami ryzyka. Podobnie jest z długim i częstym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej.

Diagnostyka niewydolności żylnej – na czym polega?

Do chirurga naczyniowego należy zgłosić się, gdy pojawią się nawet niewielkie dolegliwości. Uczucie ciężkości nóg, skurcze łydek lub promieniujący ból w okolicach widocznej żyły to przesłanki, że wizyta jest konieczna. Specjalista za pomocą USG doppler żył i tętnic kończyn dokładnie zbada miejsca zmienione chorobowo i ustali właściwe leczenie. USG pozwala na uzyskanie obrazu przepływu krwi i znalezienie punktów, gdzie jest nieprawidłowy.