Kiedy maluszka boli ząb...

Każdy rodzic prędzej czy później musi zmierzyć się z tym problemem. Ząbkowanie niemowlęcia, wypadnięcie pierwszego mlecznego zęba, lub nawet poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej (nawet 76% polskich dzieci w wieku 6 - 12 lat ma próchnicę!) potrafią spędzić sen z powiek nie tylko maluchowi, ale także zatroskanemu o swoją pociechę rodzicowi. Co robić w sytuacji problemów z zębami u dziecka? Przede wszystkim uzupełnić swoją wiedzę!

Kilka podstawowych pojęć

Poniżej przedstawimy naszym czytelnikom słowniczek pojęć stomatologii dziecięcej. Jeśli nie wiesz, czy leczenie kanałowe zębów mlecznych jest możliwe, albo czy ekstrakcja to badanie, czy może kolejna choroba, lektura reszty postu powinna nieco rozjaśnić Ci w głowie!

Najczęstsze problemy ze zdrowiem jamy ustnej u najmłodszych

Interwencję stomatologiczną u dziecka trzeba podjąć w celu:

  1. korekcji zgryzu (leczenie ortodontyczne),
  2. leczenia zachowawczego (próchnica, urazy szczęki, inne ubytki, itd.)
  3. leczenia dziąseł, przyzębia i błon śluzowych.

Poniżej przedstawiamy w porządku alfabetycznym najpowszechniejsze choroby dzieci z każdego z tych trzech obszarów zdrowia jamy ustnej.

  •  Afty - to wrzodziejące zmiany w jamie ustnej. Z reguły są to niewielkie nadżerki, które pokrywa charakterystyczny białawy nalot. Ich objawem jest, niestety, bolesny stan zapalny i tendencja do nawracania. Na szczęście odpowiednio wdrożone leczenie stomatologiczne pozwala poradzić sobie z tym problemem!
  • Brak zawiązka zęba - (inaczej hipodoncja lub ageneza zębów) to wcale nie tak rzadka wada wrodzona. Dotyka ok. 5% populacji. Braki zębowe spowodowane hipodoncją można mieć zarówno w uzębieniu stałym (3,3-9,56%), jak i mlecznym (0,4-0,9%). Nie warto bagatelizować braku zawiązka zęba mlecznego - jest on silnym predyktorem tego, że również zawiązek odpowiadającego mu zęba stałego się nie wykształci.
  • Ekstrakcja - czyli wyrwanie zęba w gabinecie stomatologicznym - to zabieg powszechnie wykonywany w przypadku małych pacjentów. Każdy z nich ma przecież komplet zębów mlecznych, których musi się pozbyć w toku normalnego rozwoju!
  • Leczenie kanałowe zębów mlecznych - jak napisaliśmy we wstępie artykułu, próchnica to częsty problem dzieci. Sprawia to, że nawet w przypadku dzieci leczenie kanałowe jest często koniecznością.
  • Ortodoncja - coraz więcej i więcej dzieci nie ma prawidłowego zgryzu. A co za tym idzie, musi korzystać z pomocy lekarza ortodonty. Jest to konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale też w celu profilaktyki wielu groźnych chorób.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne u dzieci wiąże się z reguły z koniecznością noszenia specjalnego aparatu na zębach. Może on być stały, ruchomy lub retencyjny. O tym, jaki aparat powinien nosić człowiek z wadą zgryzu, decyduje specjalista na podstawie diagnostyki ortodontycznej.

***

Powyższa lista ma oczywiście skrótowy i hasłowy charakter. Jej celem nie jest jednak wyposażanie czytelnika w pełną i profesjonalną wiedzę stomatologiczną, a jedynie umożliwienie mu podstawowej orientacji w problemach dzieci ze zdrowiem jamy ustnej.

Kiedy maluszka boli ząb, warto jest pozytywnie zaskoczyć dentystę znajomością tematu. Umożliwi to lepsze porozumienie rodzica z lekarzem, a w konsekwencji udzielenie małemu pacjentowi lepszej opieki medycznej.