Data wydarzenia: 5 kwietnia 2019

W 1976 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazały się „Baśnie i legendy kaliskie” Eligiusza Kor-Walczaka będące zbiorem podań związanych z Kaliszem oraz regionem kaliskim. Autor w umiejętny sposób połączył z sobą wątki baśniowe, a także realia historyczne, stąd obok prawdziwych postaci jak np. św. Wojciech, Bolesław Pobożny, czy król Władysław Jagiełło pojawiają się czarownice, wróżowie, wszelkiej maści czartowie, a także obdarzone ludzkimi cechami zwierzęta.

O powstaniu Kalisza, Srebrny denar Trajana, Goszczanowskie Turczynki, Jak święty Józef pomógł wypędzić Szwedów, to tytuły zaledwie kilku z nich. Wszystkie stanowią ciekawe źródło do historii naszego regionu sprawiając, że naszpikowane przez badaczy faktami i datami dzieje miast oraz miasteczek nabierają nieco więcej magicznego kolorytu.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Gołuchów uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi wysłuchali trzech opowieści. Były to związane z Gołuchowem legendy O kamieniu gołuchowskim oraz O powstaniu Gołuchowa, a także kaliska opowieść o Dorotce i jej miłości do szewczyka Marcinka. W trakcie zajęć uczniowie wspólnie zastanawiali się m.in. nad tym ile prawdy jest w legendach, jaki wypływa z nich morał, jaka jest różnica między legendą a baśnią. Opowiadali także zasłyszane od rodziców lub dziadków historie związane z ich miejscowością. Na koniec wszyscy wspólnie rozwiązali test ze znajomości kaliskich legend i baśni.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy biblioteki w Gołuchowie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Tekst: Monika Sobczak-Waliś
Fot.: Beata Kalińska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie prowadzi Monika Sobczak-Waliś - fot. 1

    Spotkanie prowadzi Monika Sobczak-Waliś - fot. 1

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie

    Spotkanie

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie prowadzi Monika Sobczak-Waliś - fot. 2

    Spotkanie prowadzi Monika Sobczak-Waliś - fot. 2