UM Kalisz: 38 tysięcy kaliszan głosowało
26 maja w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Według wyników z niemal wszystkich obwodowych komisji wyborczych, frekwencja w Polsce wyniosła 45,61%. W Kaliszu była wyższa.
W najstarszym z polskich miast głosowało 38 003 obywateli. Przełożyło się to na frekwencję wysokości 49,19%. Spośród wszystkich obwodów wyborczych, najwyższą frekwencję zanotowano w komisji zlokalizowanej w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cegielnianej 62,58%. Najmniej wyborców 11,63% poszło do urny w Niepublicznym Zakładzie Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Salus przy ul. Zagorzynek, chociaż jest to zamknięty obwód do głosowania.
Największa część kaliszan poparło Koalicję Europejską, która zdobyła w naszym mieście 45,99% głosów. Drugie Prawo i Sprawiedliwość zyskało poparcie 35,52% kaliszan. Kolejny wyniki uzyskały Wiosna Roberta Biedronia (8,58%), Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (4,52%), Kukiz’15 (3,99%) oraz Lewica Razem Partia Razem, Unia Pracy, RSS (1,41%).
Najlepsze wyniki indywidualne w Kaliszu uzyskali następujący kandydaci:
Ewa Kopacz 9797 głosów
Zdzisław Krasnodębski 4383 głosów
Joanna Lichocka 3373 głosów
Leszek Miller 3030 głosów
Jan Dziedziczak 2505 głosów
Według wyników z 99,31% obwodowych komisji wyborczych, poszczególne komitety w skali kraju uzyskały następujące wyniki:
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 45,56%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni 38,30%
Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia 6,04%
Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy 4,55%
Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 3,70%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem Partia Razem, Unia Pracy, RSS 1,24%
Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski 0,54%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Polexit Koalicja 0,06%
Komitet Wyborczy Jedność Narodu 0,02%
Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/38-tysiecy-kaliszan-glosowalo,15842
Autor: krystian