W momencie, kiedy ilość naszych funduszy jest zbyt mała, aby dokonać zakupu samochodu, tak naprawdę skorzystać możemy z dwóch opcji. Pierwsza z nich, to bardzo popularne ostatnimi czasy rozwiązanie, czyli leasing samochodowy, a druga to wynajem długoterminowy auta. Który kierunek najlepiej obrać i co będzie dla nas najbardziej opłacalne?

Bez względu na to, czy postawimy na leasing, czy też na wynajem długoterminowy w Arval Mercedes, Audi oraz wszystkie inne marki samochodów będą dla nas dostępne. Najważniejsze są warunki danego finansowania oraz inne istotne kwestie, które będą miały na to bezpośredni wpływ.

Leasing - korzyści

Co zyskamy, kiedy postawimy na leasing samochodowy? Warto zacząć od tego, że w tym wypadku wszelkie raty, które będziemy z tego tytułu opłacać, traktowane będą jako koszt uzyskania przychodu. Kolejno należy nadmienić, że po upływie okresu umowy, zyskamy możliwość wykupu auta, a co ważne – w bardzo korzystnej cenie. W największej ilości przypadków, będzie to około dwudziestu procent całkowitej wartości pojazdu. W związku z powyższym, całkowita suma kosztów, jaką poniesiemy z tytuły leasingu, jedynie o kilka procent przekroczy faktyczną wartość auta, a dodatkowo płatność jest wygodnie rozłożona w czasie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Nie istotne, czy przedmiotem naszych zainteresowań jest samochód marki BMW, czy też Mercedes leasing jednak posiada kilka wad. Szczególnie kiedy pragniemy, aby auto od początku było naszą własnością. Wówczas, opcja ta okaże się dla nas niekorzystna i nadmiernie kosztowna. Co również może nas do leasingu zniechęcić, to zapewne obniżenie naszej zdolności kredytowej, w związku ze spłacaniem pojazdu. Zgodnie z obowiązującym prawem, leasing traktuje się jako swojego rodzaju kredyt, który naturalnie będzie zmniejszał naszą zdolność do zaciągania bankowych zobowiązań.

Leasing i Audi, czy wynajem długoterminowy i Mercedes? – bez względu na markę auta, warto znać zasady tych rozwiązań!

Wynajem długoterminowy - korzyści

Co ciekawe, wynajem długoterminowy auta, dość różni się od wcześniej wspomnianego leasingu. Po pierwsze, zupełnie inna będzie wysokość rat – tutaj będzie o wiele niższa. Wszystkie różnice dotyczące kwot między leasingiem a wynajmem nie są łatwe do ustalenia, jednak istnieje możliwość ich wyliczenia. Wystarczy dokładnie przeanalizować oferty danych podmiotów finansowych.

Po drugie, w tym wypadku nie uzyskamy możliwości wykupu pojazdu w cenie leasingowej. Osoba, która auta wynajmowała będzie mogła tego dokonać, niestety koszty jakie będą musiały być poniesione, z pewnością okażą się bardzo wysokie.

Do tego dochodzi też sporo obowiązków eksploatacyjnych, które to wynikają z faktu użytkowania pojazdu. Kiedy mamy do czynienia z wynajmem, przechodzą one w całości na właściciela, a w tym wypadku jest nim podmiot, który świadczy nam usługę najmu.

Wynajem długoterminowy to świetne rozwiązanie dla wszystkich firm i innych podmiotów, które dysponują sporą flotą samochodów i nie planują przy tym jej rozbudowywać. Jest to o tyle ciekawa opcja, ponieważ nie zmniejsza naszej zdolności kredytowej. Dzięki temu, możliwe jest zaciąganie innych zobowiązań.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Decydując się na wynajem długoterminowy pamiętajmy o tym, że wysokość konkretnych rat, może okazać się wyjątkowo rozległa. W niektórych przypadkach, bardziej będzie opłacało się dokonać klasycznego zakupu auta. Warto korzystać z różnego rodzaju kalkulatorów leasingowych i dokładnie sprawdzać oferty podmiotów wynajmujących, aby ustrzec się sztucznie podbijanych kosztów.