Ceny mieszkań w Kaliszu: 7 048 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Kaliszu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Kaliszu z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 7 048 zł/m², o 123 zł (+1,8%) więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują rynek z wyraźnymi różnicami między lokalizacjami i segmentami: większego budżetu na metr wymagają lokale deweloperskie oraz najmniejsze mieszkania.

Redakcja portalkalisz.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Kaliszu: najważniejsze liczby

7 048 zł/m² to środkowa wartość zestawienia, natomiast połowa cen mieściła się w przedziale 6 043-8 564 zł/m². Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 330 562 zł, a powierzchni mieszkania 47 m². Dla kupującego oznacza to potrzebę równoległego porównywania stawki za metr i całkowitego budżetu.

Infografika: ceny mieszkań w Kaliszu
Infografika: ceny mieszkań w Kaliszu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 208
wtórny6 779

8 208 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 779 zł/m² na wtórnym oznacza premię 21,1% za segment deweloperski. Przy porównywaniu ofert warto zestawić także wydatki na wykończenie lub remont, które wpływają na końcowy koszt zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)8 232
35-45 m² (małe 2-pok.)7 929
45-55 m² (2-pok.)7 224
55-70 m² (3-pok.)6 788
70-90 m² (duże 3-4 pok.)6 312
90-120 m² (największe)5 146 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

8 232 zł/m² w przedziale 25-35 m² to najwyższa stawka w zestawieniu metraży. Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowitą kwotę zakupu, dlatego takie lokale mogą pozostawać dostępne dla szerszej grupy kupujących mimo wyższej ceny jednostkowej.

Ceny wg metrażu - Kalisz
Ceny wg metrażu - Kalisz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 062 zł/m² w rejonie Korczak i 4 244 zł/m² w rejonie Rogatka wyznaczają skrajne poziomy zestawienia. Różnica wynosi 114%, co pokazuje znaczenie lokalizacji dla budżetu nabywcy.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Korczak9 062
Tyniec8 526
Śródmieście I7 789
Dobrzec P6 976
Dobrzec W6 961
Osiedle Adama Asnyka6 918
Kaliniec6 472
Widok6 457
Śródmieście II6 345
Osiedle Marii Dąbrowskiej6 250
Sulisławice5 517 *
Rogatka4 244

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Kalisz
Mapa cen mieszkań - Kalisz

Ceny wg części miasta - Kalisz
Ceny wg części miasta - Kalisz

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta zestawiono oddzielnie dla mieszkań od dewelopera i mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Śródmieście I9 0426 612
Dobrzec P7 0206 874
Korczak9 492 *8 860
Tyniec8 6527 773 *
Dobrzec W-7 267
Osiedle Adama Asnyka-6 979
Kaliniec-6 583
Widok-6 457
Osiedle Marii Dąbrowskiej-6 435
Śródmieście II-5 866
Rogatka-4 244

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Kalisz
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Kalisz

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Kalisz
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Kalisz

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic z najczęstszymi zmianami właściciela mediana wynosiła:

  • 6 918 zł/m² przy ul. Henryka Kinastowskiego;
  • 8 694 zł/m² przy ul. Owsiana;
  • 9 150 zł/m² przy ul. Kazimierza Mystkowskiego.

2 232 zł/m² dzieli skrajne wartości tego zestawienia. Wykaz ulic pozwala więc zawęzić porównanie kosztów do konkretnych adresów.

Więcej lokalnych informacji z Kalisza jest na portalkalisz.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na portalkalisz.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 330 562 zł na rynku wtórnym PCC według stawki 2% wynosi około 6 611 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 573 zł, a wskazane opłaty sądowe za wpisy wynoszą 300 zł. Taksę można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 465 zł/m² w 2022 r. do 7 048 zł/m², czyli 58%, przy średnim tempie 12,1% rocznie. Wykres pozwala prześledzić ten ruch w dłuższym horyzoncie.

Trend cen - Kalisz
Trend cen - Kalisz

Kalisz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 660 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa wielkopolskiego. Poziom w Kaliszu jest o 1 612 zł/m² niższy.

Kalisz wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 935 zł/m²; rok wcześniej było to 6 692 zł/m², co oznacza wzrost o 3,6%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Kalisz-7 048-
Nowe Skalmierzyce7 km6 371-9,6%
Ostrów Wielkopolski22 km6 505-7,7%
Konin58 km5 624-20,2%
Ślesin73 km7 612+8,0%

W mieście Nowe Skalmierzyce, oddalonym o 7 km, metr kosztował o 677 zł mniej (-9,6%) niż w Kaliszu.

Komentarz analityczny

123 zł/m² (+1,8%) odpowiada na pytanie, o ile wzrosły ceny względem średniej z 2025 r. To wolniejsze tempo niż 12,1% rocznie w długookresowym zestawieniu od 2022 r.: obecny obraz wskazuje raczej na wyhamowanie wzrostu niż jego kontynuację z wcześniejszą intensywnością.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Kierunek krajowy był zatem wzrostowy, podobnie jak w lokalnym porównaniu.

5,98% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych we wrześniu 2026 r., wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za sierpień i wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet: przy jego ograniczeniu kupujący mogą wybierać mniejszy metraż lub tańszą lokalizację.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, może podtrzymywać popyt; jeżeli oferta mieszkań będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, może ograniczać presję cenową. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Kaliszu?

Mediana wynosi 7 048 zł/m², a połowa cen mieści się w przedziale 6 043-8 564 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Kaliszu rosną, czy spadają?

Mediana jest o 123 zł/m² (+1,8%) wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Korczak: 9 062 zł/m², a najniższą rejon Rogatka: 4 244 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Kaliszu?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 8 232 zł/m², a dla 35-45 m² jest to 7 929 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediany wynoszą odpowiednio 8 208 zł/m² i 6 779 zł/m²; premia rynku pierwotnego to 21,1%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 414 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 3 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (170 transakcji) i wtórny (244); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-03; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS pochodzą z tego samego rejestru, lecz są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem. IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym kwartałem w zestawieniu i stanowi tło, nie aktualizację lokalnego wyniku. Krajowa dynamika roczna i lokalna zmiana względem średniej z 2025 r. mają różne okresy odniesienia.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji