PRZENIESIENIA to nowy projekt, który w ramach 13. edycji Multi Art Festival, realizują kaliscy artyści: Wojtek Brewka, Ziemowit Fincek, Adrian Kempa i Michał Mąka. Ich prace możemy podziwiać w trzech częściach miasta - na ul. Piskorzewskiej, Grodzkiej i Zamkowej. Zapraszamy.

Głównym założeniem projektu jest wyjście ze sztuką poza ramy galerii, w celu przedstawienia szerszemu gronu odbiorców czterech artystycznych wizji, zwrócenia uwagi widzów na pewne kwestie, nawiązania z nimi dialogu i włączenia ich w proces twórczy.

Kaliscy artyści przenieśli swoje prace z wnętrz pracowni, w których na co dzień działają, w przestrzeń miasta, w której planują nie pozostawić odbiorcy bez odrobiny refleksji.

Każdy z czterech prac jest wyrażona za pomocą innych środków, ma inne przesłanie, inną treść, ale łączy je jedno - chęć przeniknięcia w głąb tkanki miejskiej oraz do świadomości masowego odbiorcy.

Co artyści mówią o swoich dziełach?

Wojciech Brewka:
„Celem projektu było stworzenie rzeźby, która przeniknie z murów mojej pracowni w przestrzeń miejską. To również próba pokazania, jak tak odległe od siebie kierunki sztuki, jak rzeźbiarstwo i malarstwo, mogą ze sobą współgrać, stwarzając nową jakość. Chciałbym pokazać, że sztuka może oddziaływać na odbiorcę na wielu płaszczyznach. Oprócz walorów estetycznych, mój obiekt pełni rolę edukacyjną i zwracał uwagę na aspekty ochrony istot bezbronnych, jakimi są zwierzęta. Obiekt składa się z trzech elementów. Dwa z nich to wydruki moich obrazów, ukazujące szympansa oraz orangutana sumatrzańskiego w pozach walecznych, z rękawicami bokserskimi, próbujących stawiać opór w walce z człowiekiem, z góry skazanej na niepowodzenie. Obrazy opatrzone są opisem nt. negatywnego wpływu cywilizacji na naturalny ekosystem tych zwierząt. Trzeci element to rzeźba ponad dwumetrowego orangutana, którą maluję na żywo podczas trwania festiwalu. Instalacją tą chciałbym zwrócić uwagę na niszczycielską działalność człowieka, polegającą na wycinaniu lasów, w których żyją orangutany, pod uprawę palm – źródła oleju palmowego. Celem moich działań jest przeniknięcie poprzez sztukę do świadomości odbiorcy i promowanie idei życia w zgodzie z naturą."

Ziemowit Fincek:
"Szczepionki sztuki" to pomalowane i wypalone płytki ceramiczne umieszczone na murach, murkach, pustostanach i budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Celem projektu jest zaszczepienie w tych opuszczonych, zapomnianych miejscach miasta ziarna sztuki - takiej szczepionki, która z czasem ma rozszerzyć się jak lek w chorym organizmie i spowodować jego uzdrowienie. Na ul. Piskorzewskiej znajdziecie wydruki mapek z lokalizacją płytek - pozwolą Wam odnaleźć wszystkie 7 miejsc, w których artysta umieścił "szczepionki". Umieszczamy ją też poniżej. 

Michał Mąka:

„Error” jest podjęciem próby malarskiej nawiązującej do błędu cyfrowego, występującego w dobie digitalizacji obrazu. Praca ma na celu odtworzenie różnorodnych procesów wizualnych, które generowane są poprzez błędny zapis danych. Wizualna usterka była punktem wyjścia do namalowania kompozycji, która stworzy wrażenie ruchu na odbiorcy, pobudzi jego wyobraźnię oraz rozbudzi świadomość wizualną. W projekcie „Error” zostały połączone różne dziedziny sztuki, a punktem wyjścia do dzisiejszych działań jest rzeźba, która przeniknie się z glitch artem oraz sztuką kinetyczną. Środkiem wyrazu są farby w sprayu oraz taśmy malarskie.

Adrian Kempa:
„Przestrzeń Przenikania” to instalacja angażująca przechodniów swoją formą i zastosowaniem. Wieloelementowa konstrukcja pokryta folią lustrzaną odbijając na sobie obraz otoczenia, stworzy jego nową wersję.
Otwory w instalacji, inspirowane dostępnymi w wielu miastach ściankami fotograficznymi, dają możliwość używania konstrukcji jako takiej właśnie ścianki. Jednak widz nie wcieli się tu w postać, lecz przeniknie z obrazem odbitym na konstrukcji.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które trwają w ramach Multi Art Festival.
Program. http://multiartfestival.pl/#