Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności zdarzenia drogowego, z udziałem 80-letniej pieszej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta próbowała przejść przez jezdnię w miejscu niewyznaczonym. I pieszym i kierowcom przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze oraz przestrzeganiu obowiązujących przepisów.

Do zdarzenia doszło wczoraj na terenie Kalisza. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 80-latka chcąc przejść na drugą stronę ulicy weszła na jezdnię zza zaparkowanych samochodów, wprost pod nadjeżdżający pojazd marki Citroen. W wyniku tego doszło do potrącenia kobiety. Piesza z obrażeniami została przetransportowana do szpitala.

 

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach:

- pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizacji świetlnej. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

- pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.