Warsztaty: Filia nr 6, ul. Wrocławska 189A
Podsumowanie: Ratusz, Główny Rynek 20
Uczniowie pięciu kaliskich szkół przez w sumie pięć dni tworzyli historyczny quest poświęcony związkom Kalisza z bitwą warszawską 1920 roku. Warsztaty zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, która otrzymała dofinansowanie w programie dotacyjnym „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”.
Twórcom projektu zależało na wyeksponowaniu faktów lokalnej historii i spopularyzowaniu nazwisk postaci, których losy związane były z wojną polsko-bolszewicką. Mimo oddalenia od miejsca bezpośredniego starcia wojsk Kalisz okazał się ważnym punktem w dziejach bitwy 1920 roku. Bibliotekarze szukali jednak najciekawszego sposobu na połączenie wielu historycznych miejsc, zdarzeń i ludzi, by zainteresować nimi młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Stąd pomysł na grę w aplikacji komórkowej, by młodzi ludzie – poprzez mądrą zabawę – poznali historię, której ślady właściwie mijają każdego dnia. Zaproszono na warsztaty reprezentantów szkół, których dzieje w różny sposób łączą się z odzyskaniem niepodległości w roku 1918 i bitwą warszawską. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 zebrał materiały źródłowe dotyczące pobytu żołnierzy armii ukraińskiej w dawnym obozie legionistów w Szczypiornie, a także 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II skupiona była na postaciach Feliksa Karśnickiego i mjra Stefana Waltera oraz 203. Ochotniczym Pułku Ułanów. II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu poznało losy skautów oraz uczniów swej szkoły, którzy wyruszyli na wojnę. IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu badało losy walecznych członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz historię mauzoleum legionistów, w którego miejscu wybudowano ich szkołę. Do projektu dołączyli również uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, którzy dysponowali wiedzą informatyczną oraz umiejętnościami z zakresu grafiki komputerowej oraz Stowarzyszenie Stacja Inspiracja, które dokonało oceny rezultatów edukacyjnych.
Warsztaty były bardzo intensywne, ale – sądząc po reakcjach uczestników – niezwykle interesujące. Uczniowie wprost nie potrafili choćby na chwilę oderwać się od pracy, bo tak bardzo zależało im na zrealizowaniu wszystkich pomysłów, niebagatelnie wpływających na atrakcyjność gry historycznej opartej na aplikacji ActionTrack. Spotkania realizowane były w Izbie Pamięci Szczypiorna, która jest częścią Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a finał – połączony z wręczeniem nagród – odbył się w Ratuszu z udziałem wiceprezydenta Kalisza Grzegorza Kulawinka. Uczestnicy projektu „Kaliskie ścieżki w bitwie polsko-bolszewickiej” byli niezwykle dumni ze stworzenia historycznego questu, służącego zabawie i edukacji ich rówieśników, którzy z pewnością zajrzą na stronę internetową Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.
Aby zagrać w grę należy zainstalować na telefonie dostępną w internecie aplikację ActionTrack oraz wczytać kod QR.
Fot.: Izabela Fietkiewicz-Paszek (warsztaty w Filii nr 6), Marcin Galant (ratusz)
Galeria
Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej
Warsztaty - fot. 1
Warsztaty - fot. 2
Warsztaty - fot. 3
Warsztaty - fot. 4
Warsztaty - fot. 5
Warsztaty - fot. 6
Warsztaty - fot. 7
Warsztaty - fot. 8
Warsztaty - fot. 9
Warsztaty - fot. 10
Warsztaty - fot. 11
Warsztaty - fot. 12
Podsumowanie - fot. 1
Podsumowanie - fot. 2
Podsumowanie - fot. 3
Podsumowanie - fot. 4
Podsumowanie - fot. 5
Podsumowanie - fot. 6
Podsumowanie - fot. 7
Podsumowanie - fot. 8