Mówi się, że mężczyzna powinien w swoim życiu wybudować dom. Chociaż to powiedzenie ma czysto umowny charakter, to jak się okazuje faktycznie można wybudować dom - i to całkowicie samodzielnie. Jest to możliwe dzięki interesującej ofercie Eko Architektury - wiodącej firmie na rynku, która zajmuje się produkcją domków z drewna. Jest dzisiaj z nami Przemysław Balcewicz - dyrektor firmy, który zgodził się przybliżyć nam nieco jej działalność. Przygotowaliśmy kilka pytań, które chcielibyśmy mu zadać w dzisiejszej rozmowie. Zapraszamy!

Na początek - jakimi trzema słowami opisałby Pan Eko Architekturę i dlaczego właśnie nimi?

Ekologia, zdrowie i oszczędność - a dlaczego? Cóż, bo są to zasadniczo pewne filary, na których stoi nasza działalność. Zaczynając od ekologii - jest ona obecna w zasadzie na każdym etapie naszej działalności. Po pierwsze, wykorzystujemy naturalny materiał odnawialny, jakim jest drewno. Do jego pozyskania nie jest konieczny taki nakład środków, co w przypadku cegły. Samo drewno z kolei jest bardzo łatwe w obróbce, dzięki czemu w tym procesie zużywa się znacznie mniej energii elektrycznej i paliwa. Co za tym idzie - emisja gazów cieplarnianych jest o wiele niższa, a zatem środowisko korzysta. Podczas montażu nie ma konieczności używania wielu metalowych elementów, których wytworzenie również pochłania ogromne ilości energii.

Z drugiej strony pojawia się aspekt użytkowy - to znaczy to, co ma miejsce już po wybudowaniu domu. Drewniane budowle są przede wszystkim:

  • Wydajne pod względem utrzymywania temperatury, dzięki czemu nie potrzebujemy dużych ilości elektryczności, aby je ogrzać
  • Łatwe w konserwacji - wszelkie elementy mogą być łatwo zastąpione nowymi, bez konieczności ingerowania w strukturę budynku czy używania narzędzi i materiałów, których zastosowanie lub pozyskanie wymaga - znowu - energii elektrycznej i paliwa
  • Wnętrze drewnianej budowli raczej nie wymaga dodatkowego wykończenia. Pozwala to na zaoszczędzenie nakładu pracy, materiałów i surowców

Przechodząc teraz do kwestii zdrowia. Właściwości drewna nie dopuszczają do gromadzenia się kurzu w środku. Sam surowiec natomiast ma w sobie olejki eteryczne. Czynniki te kojąco wpływają na układ nerwowy człowieka i poprawiają jego kondycję psychiczną.

Jeśli zaś chodzi o oszczędność - wynika ona z kwestii, które wymieniłem przy omawianiu ekologiczności. Drewniane domki całoroczne zużywają mało energii i nie pochłaniają tylu surowców oraz materiałów - w praktyce oznacza to mniejsze wydatki i mniej zmartwień.

Czy trudno jest samodzielnie wybudować dom z drewna?

Możliwe, że moja odpowiedź będzie dość zaskakująca - ale nie. Instrukcja, którą otrzymują nasi klienci jest bardzo szczegółowa i czytelna. Co więcej, wszelkie elementy konstrukcyjne są oznaczone, aby ułatwić konstruktorowi pracę. W zależności od tego ile osób będzie pracować nad konstrukcją i jakie będzie ich zaangażowanie - postawienie domu powinno potrwać od jednego dnia do tygodnia.

A co jeśli chodzi o trwałość takiej budowli? Nie rozleci się ona po kilku latach?

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że drewniane domki całoroczne mogą być trwalsze od murowanych alternatyw. Drewno zostało wprawdzie swojego czasu wyparte przez cegłę - dzisiaj jednak dysponujemy o wiele większą wiedzą niż nasi przodkowie. Wiemy jakie gatunki drewna wykorzystywać i z jakiego regionu powinny one pochodzić. Możemy również zaprojektować konstrukcję tak, aby ograniczyć wpływ czynników pogodowych i w końcu - odpowiednio ją zakonserwować i zaimpregnować.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Drewniane domki całoroczne - ekologiczne i zdrowe