15 maja 1921 roku na Łęgu Tynieckim, Marszałek Józef Piłsudski wręczył pułkowi sztandar. Został on ufundowany przez społeczeństwo Warszawy, jako podziękowanie za jej obronę, a także ze zbiórki kaliszan. W uroczystościach wzięli również udział generałowie: Lucjan Żeligowski, Tadeusz Rozwadowski i Józef Haller oraz włodarze Kalisza. Odtąd co roku tego dnia 29. pułk Strzelców Kaniowskich obchodził swoje święto. W tym roku minęła 100. rocznica tego wydarzenia.
Kalisz, w latach 1919-39 był dużym miastem garnizonowym. Stacjonowali żołnierze sztabu 25. kaliskiej Dywizji Piechoty, 29. pułk Strzelców Kaniowskich, 25. pułk artylerii lekkiej oraz służby dywizyjne. 15 maja 1921 r. miasto zaszczycił swoją obecnością Marszałek Józef Piłsudski. Przybył tu aby wziąć udział w uroczystym wręczeniu sztandaru pułkowego zasłużonemu w bojach 29. pułkowi Strzelców Kaniowskich.
Pułk wpisał się w historię Polski oraz miasta złotymi zgłoskami. Miał swój duży udział w walkach o odzyskanie niepodległości, bitwie warszawskiej 1920 roku, życiu społecznym i kulturalnym Kalisza okresu dwudziestolecia międzywojennego jak również w wojnie obronnej 1939 roku.
Sztandar 29.pSK, ten najważniejszy element identyfikacji pułku, na który przysięgały kolejne roczniki żołnierzy, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wrześniowej zawieruchy wojennej. W tym roku, w setną rocznicę uroczystości wręczenia sztandaru na Łęgu Majkowskim, grupa miłośników historii 29. pułku Strzelców Kaniowskich zorganizowała zbiórkę pieniężną, której celem była rekonstrukcja sztandaru pułkowego. Udało się zainteresować tą inicjatywą władze miasta Kalisza, które projekt rekonstrukcji sfinalizowało. Nie jest to, z braku dostatecznych materiałów źródłowych, wierna kopia sztandaru. Jest to jednak sztandar, inspirowany oryginalną chorągwią pułkową. W zamierzeniu inicjatorów wykonania tej chorągwi, wśród których należy wymienić Wojciecha Millera, Damiana Zalewskiego, Artura Fijałkowskiego, Artura Kijewskiego oraz wszystkich darczyńców, skupionych w fejsbukowej grupie, poświęconej 29. pułkowi Strzelców Kaniowskich: Ela EN, Alicja Senatorska, Ewa Jóźwiak, Agnieszka Fraj, Mariusz Chojnacki, Andrzej Jagodzinski, Artur Fijałkowski, Marek Wrocławski, Paweł Woźniakowski, Jacek Miller, Damian Damian i Damian Zalewski, było przekazanie sztandaru miastu. W Kaliszu nie ma już wojska i nie ma koszar, dlatego sztandar tej słynnej i bitnej, kaliskiej jednostki piechoty będzie eksponowany w Ratuszu, w miejscu dostępnym szerokiej rzeszy kaliszan i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie przypominał barwną i pełną chwały historię wojska w Kaliszu oraz przyczyniać się do szerzenia wiedzy historycznej o regionie.
UM Kalisz: Sztandar 29. pułku Strzelców Kaniowskich upamiętnieniem walk o niepodległość

-
krystian
Utworzone przez: