Jak usprawnić prasowanie by przebiegało szybkiej i skuteczniej?

Prasowanie nie należy do ulubionej czynności Polaków. Większość z nas prasuje bardziej z przymusu, aby dobrze się prezentować przed znajomymi lub w pracy, chociaż istnieje grupa osób, dla których ważny jest komfort własny. Podczas gdy bawełniane bluzki jeszcze łatwo jest wyprasować i nie wymaga to zbyt wiele sił, o tyle grube jeansy czy lniana koszulka może wymagać więcej wysiłku i powodować więcej irytacji. Jednak odpowiednio dbając o ubrania możemy sprawić, że prasowanie nie będzie aż tak żmudne.

1. Porządne żelazko

Jedno żelazko drugiemu nie jest równe. Nowoczesne modele prześcigają się między sobą w innowacyjnych funkcjach i mocy pracy. Każde z nich ma swoje parametry i dane techniczne. To na ich podstawie zobaczysz ile pary jest w stanie generować sprzęt i jak szybko pozbędziesz się zagnieceń. Im wyższa ilość wyrzutu pary, tym tkanina będzie szybciej zwilżona i rozprostowana. Musisz mieć na uwadze też, że im bardziej wyśrubowane osiągi, tym dany model będzie miał wyższą cenę.

To samo dotyczy urządzeń z innowacyjnymi funkcjami, które ułatwiają obsługę podczas prasowania. Są modele z elektronicznymi programami które mają już skonfigurowaną inną ilość pary i poziom ciepła dla jeansu a inne dla satyny. Są też modele, które serwują jedną, optymalną temperaturę stopy, bo ich działanie bardziej opiera się na dużej ilości pary. Ranking żelazek to strona, na której zaznajomisz się z żelazkami różnego typu – od mocnego sprzętu z 3000 Watt po kompaktowe żelazka turystyczne.

2. Dodawaj płyn do płukania

Specjalistyczne detergenty zmiękczają włókna, przez co są one bardziej podatne na prostowanie i odzyskiwanie swojego naturalnego, domyślnego ułożenia. Różnica jest zauważalna od razu. Piękny zapach również umili ci prasowanie jak i noszenie ubrań. Same plusy!

3. Program prania dobrany do tkaniny

To, ile czasu będziesz musiała spędzić na prasowaniu zależy od stopnia zagniecenia tkaniny. Im więcej obrotów bębna podczas wirowania tym ubrania będą bardziej osuszone, ale to najczęściej powoduje zwiększoną ilość zagnieceń. Dlatego zastanów się, czy nie warto zmniejszyć ilość wirowań podczas prania. Wyciągane z pralki ubrania będą nieco bardziej wilgotne, a ich wysuszenie potrwa trochę dłużej, ale miej na względzie że przy tych czynnościach nie musisz nic robić, tylko poczekać. Jeżeli więc nie potrzebujesz świeżych, czystych ubrań natychmiast, warto poczekać dłużej i prasowanie rozpocząć później, aby przebiegało ono potem sprawniej i wymagało mniej wysiłku.

4. Susz w dużych odległościach

Zanim rozwiesisz ubrania, polecamy je kilka razy strzepnąć, aby pod wpływem działania siły je rozprostować. To gubi największe zagniecenia. Luźne zawieszenie garderoby na linkach sprawia, że tkanina pod ciężarem własnym sama się prostuje. Co ważne, rozwieszanie prania jedno na drugim lub przesuwanie w harmonijkę powoduje kolejne zagniecenia. Nie dokładaj sobie zbędnie pracy i unikaj takiego sposobu wywieszania prania.