Dobiegła końca XV Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych, a wraz z nią cykl koncertów i muzycznych happeningów pod nazwą ROZTRĄBIONY KALISZ.

Nasze miasto zostało zawładnięte muzyką, a to za sprawą artystów – tych młodszych i starszych, którzy przyjechali do Kalisza, by pod czujnym okiem mistrzów kształcić swój warsztat instrumentalny. Przyjechali z Polski i ze świata, m.in. Izraela, Rumunii, Hiszpanii, Węgier, Czech, Francji. To największe tego typu wydarzenie w Europie. Kurs instrumentalny zgromadził ok. 300 indywidualnych uczestników, a warsztaty orkiestrowe blisko 200 osób, co łącznie daje liczbę 500 instrumentalistów. Kadra pedagogiczna liczyła 40 osób – nauczycieli polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, artystów, solistów światowych orkiestr.

Niezwykłym przyjęciem przez mieszkańców Kalisza cieszyły się koncerty zorganizowane w różnych częściach miasta. Wszystko zaczęło się uroczystym koncertem inauguracyjnym w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa, gdzie później każdego dnia odbywały się „Spotkania z muzyką u św. Józefa – Mistrz i Uczeń”. To właśnie tu można było usłyszeć repertuar bardziej klasyczny w mistrzowskim wykonaniu.

Popołudniami na estradzie usytuowanej na polanie obok bazyliki prezentowały się orkiestry dęte, a wieczorem usłyszeć można było wspaniałych solistów Letniej Akademii występujących wraz z Big Bandem PSM Konin, Big Bandem Powiatu Ostrowskiego, Filharmonią Kaliską i Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych. Co ciekawe na czwartkowym koncercie pojawił się też kwintet wojsk amerykańskich.

Niezwykłym wydarzeniem był performance czeskiego klarnecisty Karela Dohnala, który zaprezentował sztukę „Harlekin” w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Nowością tegorocznej edycji była udana potańcówka, która zgromadziła mieszkańców Kalisza, a także ulubione jam session przy fontannie Noce i Dnie.

Finał festiwalu przeniósł się na rzekę Prosnę, gdzie odbyły się dwa koncerty: Estrada Młodych – popisy instrumentalne uczestników Letniej Akademii i wieczorny koncert finałowy z udziałem Górniczej Orkiestry Dętej PAK KWB Konin oraz zespołu Dizzy Boyz Brass Band.

Nie sposób nie zauważyć współpracę licznych jednostek partnerujących wydarzeniu. Głównym organizatorem była Fundacja Clarino, a współorganizatorami Fundacja Cultura Sempre i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Kaliszu. Wsparcia udzielił organizatorom ks. Prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium Św. Józefa. Do organizacji wydarzenia włączyły się także firmy instrumentalne m.in. Yamaha, Buffet Crampon, Schagerl, ZM Concept, Gewa, Kowalczyk Piano oraz kaliskie jednostki – KLA, I LO im. A. Asnyka, Zespół Szkół Samochodowych, CKiS, Akademia Kaliska, Wojskowe Centrum Rekrutacji a także firma Allianz, Akademie Muzyczne w Bydgoszczy i Poznaniu.
Współfinansowania udzieliło Miasto Kalisz, projekt „Roztrąbiony Kalisz” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Wielkopolskiego.