Jacek Dehnel w Kaliszu: poezja wobec problemów społecznych
W świecie słów Jacek Dehnel dzieli się swoim doświadczeniem życia pomiędzy dwoma kulturami oraz refleksjami na temat aktualnych problemów społecznych. Spotkanie z poetą, zorganizowane w ramach cyklu „Oko w oko z pisarzem”, przyniosło mieszkańcom nie tylko literackie inspiracje, ale także przestrzeń do dyskusji o równouprawnieniu i życiu na emigracji.
  1. Dehnel opowiadał o swoim najnowszym tomiku poetyckim „Bruma”, koncentrując się na problemach społecznych.
  2. Poeta podzielił się doświadczeniami życia w Berlinie, wskazując na różnice kulturowe między Polską a Niemcami.
  3. Zacytował swoje spostrzeżenia dotyczące codzienności na emigracji, z humorem odnosząc się do niemieckiego poczucia przestrzeni.
  4. Spotkanie zapowiedziało kolejne wydarzenie z Jakubem Małeckim, które odbędzie się w Bibliotece Głównej.

Podczas spotkania z Jackiem Dehnelem, które odbyło się niedawno, uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w głębię jego poetyckiego świata. Poeta, który od kilku lat mieszka w Berlinie, nie tylko podzielił się swoimi najnowszymi wierszami z tomu „Bruma”, ale również otworzył przed słuchaczami okno na swoje życie poza granicami Polski. W swoich utworach Dehnel porusza kwestie bliskie wielu z nas, takie jak równouprawnienie płci czy wpływ aktualnych wydarzeń politycznych na życie codzienne.

„Ten tom w całości taki jest. Bardzo dużo społecznie działo się w Polsce i politycznie, i wojna w Ukrainie, rzeczy, które nawet jeśli nas nie dotykają osobiście, tak jak wojna w Ukrainie, bo to nie jest wojna, którą my prowadzimy, na której my giniemy, to jednak dotykają nas jako uczestników w tym drugim szeregu. Ważne jest, żeby o tym pisać” – mówił poeta.

Dehnel z humorem opowiadał również o swoich doświadczeniach związanych z życiem w Niemczech, wskazując na zderzenie się z innym podejściem do przestrzeni osobistej. „Zacząłem wiele rzeczy w Polsce doceniać. Nigdy się nie spodziewałem, że będę doceniał polską uprzejmość, jeśli chodzi o przestrzeń. Powiem z doświadczenia, że jak niesiesz komodę, ciężką, starą komodę, to Niemiec czy Niemka, którzy idą ulicą, to nie odejdą na bok. To jest niesłychanie silne poczucie lebensraumu, że jak ja już tu postawiłem moją nogę, to ta noga tu będzie stała. Marcin Luter powiedział: „Tak stoję, inaczej nie mogę” – żartował gość.

Spotkanie z Dehnelem było nie tylko okazją do poznania jego twórczości, ale również przestrzenią do refleksji nad współczesnym światem i miejscem człowieka w nim. Następne spotkanie z cyklu „Oko w oko z pisarzem” z udziałem Jakuba Małeckiego, autora m.in. „Rdzy”, „Dygotu” i „Śladów”, odbędzie się niebawem, dając kolejną okazję do literackich i społecznych rozważań.


Wg inf z: Urząd Miasta Kalisz