Niedziela, 23 września, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
godz. 17.oo – Koncert kameralny

Maciej Kułakowski – wiolonczela
Michał Karol Szymanowski,- fortepian

Trio im. Wiłkomirskich w składzie:
Celina Kotz, skrzypce
Maciej Kułakowski – wiolonczela
Łukasz Trepczyński – fortepian

Słowo o muzyce: Jan Popis

Michał Szymanowski

Michał Karol Szymanowski
Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008).
Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie.
Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych.
Często wykonuje również muzykę kameralną, z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i in.
Nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego – wysoko ocenione przez krytykę, a w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać”.

Trio im. Wiłkomirskich

Trio im. Wiłkomirskich, foto Karolina Kacperek

Trio im. Wiłkomirskich w składzie: Celina Kotz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela), Łukasz Trepczyński (fortepian) powstało w marcu 2015 roku z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Przywilej noszenia nazwy – po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich – otrzymało od prof. doctor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego.
Trio koncertowało między innymi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki EMANACJE’ 2016 w Małopolsce, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych BEZSENNOŚĆ’ 2017 w Poznaniu, w cyklu koncertów w południowej Wielkopolsce BUDZIK MUZYCZNY, BLIŻEJ WIŁKOMIRSKICH, MUZYKIEM BYĆ.
W ramach Kolekcji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich w październiku 2016 roku Trio nagrało w wytwórni DUX debiutancka płytę z utworami Antona Areńskiego: Trio fortepianowym nr 1 d-moll op. 32 i Trio fortepianowym nr 2 f-moll op. 73. Płyta otrzymała nominację nagrody Fryderyki 2018 oraz do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2018.
Nie bez znaczenia był fakt wydania płyty w 2016 roku, wyjątkowym dla całej rodziny Wiłkomirskich, a w szczególności dla rodzeństwa Wandy i Józefa. Józef Wiłkomirski, obchodził 90-lecie swoich urodzin. Wanda Wiłkomirska na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego kolejny raz wręczyła swoją nagrodę pozaregulaminową za najpiękniejsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego. Wanda Wiłkomirska od ponad 60 lat była związana z tym konkursem – w 1952 roku otrzymała nań II nagrodę, a następnie w latach 1981, 1991, 1996, 2001, 2006 była członkiem jury.
Ponadto w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego, zainicjowanego w 1991 roku.

Celina Kotz, foto Studio-RR

Celina Kotz
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie doskonali swe umiejętności pod okiem prof. Bartosza Bryły oraz Jarosława Nadrzyckiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Współpracowała z prof. Stefanem Kamilarovem w ramach programu ERASMUS na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez największe sławy wiolinistyki: Jadwigę Kaliszewskę, Bartłomieja Nizioła, Nataschę Prischepenko, Maxima Vengerova, Pavela Vernikova, Zakhara Bron.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Poznania, Stowarzyszenia Business and Professional Women’s Club, a także fundacji Pro Bono Musicae.
Jest laureatką pierwszych nagród na IV Malta International Music Competition, IX Ogólnopolskim Konkursie im. Z. Jahnkego w Poznaniu, III Ogólnopolskim Konkursie im. Eugenii Umińskiej w Krakowie, III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.W. Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy, zdobywczynią Grand Prix corocznego konkursu dyplomantów polskich uczelni muzycznych Koncert Roku 2018, Grand Prix XXXX Międzynarodowego Konkursu im. prof. Nedyalki Simeonovej w Haskovo/Bułgaria oraz IV Music Festival & Master Class w Pile, a także II nagrody na XXI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach/Austria, tytułu The most distinguished musician oraz nagrody specjalnej na XXIV IBLA International Music Competition & Festival we Włoszech, nagrody specjalnej oraz stypendium za wybitną osobowość muzyczną na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Marteau w Lichtenbergu/Niemcy, półfinalistką oraz laureatką trzech nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
W 2016 roku podczas trasy koncertowej po USA debiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, występowała też w wielu krajach Europy oraz Azji. Wielokrotnie koncertowała z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in. Hofer Symphoniker, Kunitachi Symphoniker czy Euro Symphony SFK Orchestra, Filharmonii Poznańskiej, Bałtyckiej, Śląskiej, Opolskiej, Sudeckiej czy Zielonogórskiej, współpracując z dyrygentami światowej sławy takimi jak Christoph Poppen czy Jose Maria Florencio.
Od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich wraz z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim i pianistą Łukaszem Trepczyńskim. Przywilej noszenia nazwy – po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich – muzycy otrzymali od rodzeństwa Wiłkomirskich: prof. dr honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego. Debiutancka płyta z utworami Antona Areńskiego otrzymała nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2018. Jest członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia.

Maciej Kulakowski, photo by Wojciech Grzedzinski

Maciej Kułakowski urodzony w 1996 roku w Gdańsku grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Jadwigi Ewald. W latach 2009 – 2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Kronberg Academy w Niemczech, w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika.
W latach 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska. Od 2014 roku jest stypendystą i studentem Internationationale Musikakademie w Liechtensteinie.
Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, zdobywcą I nagrody i nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, I. nagród: na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (wraz z Triem Klarnetowym), na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Oldenburgu/Niemcy, na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, a także Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach.
W 2014 roku uzyskał prestiżowy tytuł Landgraf von Hessen Preis dla najlepiej zapowiadającego się wiolonczelisty na Festiwalu Wiolonczelowym w Kronbergu/Niemcy. Zdobył tytuł Młody Muzyk roku 2012 na konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2010, 2011 oraz 2014 r. uczestniczył w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu – Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W 2011 roku w ramach tego kursu wystąpił z Calgary Symphony Orchestra, wykonując Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka i zdobywając drugą nagrodę na konkursie solistów. Zdobył też pierwsze miejsce w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin.
Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem takich pedagogów jak Franz Helmerson, Mischa Maisky, Gidon Kremer, Truls Mork, Garry Hoffmann, Phillip Muller, Jens Peter Maintz czy Ivan Monighetti. Koncertował w wielu krajach Europy i świata, jako kameralista i solista pod batutą takich dyrygentów jak: Frank Brailey, Eivind Gullberg Jensen, Stéphane Denève, M. Pijarowski i M. Moś. 1 października 2011 roku Maciej miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego.
Aktywnie zajmuje się także muzyką kameralną. Miał przyjemność pracować i występować, jako kameralista z takimi muzykami jak: Alfred Brendel, Arnold Steinhardt czy Charles Neidich. Od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz i pianistą Łukaszem Trepczyńskim. Przywilej noszenia nazwy – po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich – muzycy otrzymali od rodzeństwa Wiłkomirskich: prof. dr honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego. Debiutancka płyta z utworami Antona Areńskiego otrzymała nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2018.
Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.

Łukasz Trepczyński, foto M. Grocholski

Łukasz Trepczyński
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2009 roku, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Krystiana Zimermana, Johna O’Conora, Vladimira Kraineva, Jacquesa Rouvier, Lee Kum Singa, Jeana Claude’a Vanden Eyndena, Dang Thai Sona.
Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2003-2009, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w 2003 i 2004 roku, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w latach 2001-2009, Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich w 2000 roku oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Brał udział w wielu festiwalach pianistycznych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Młoda Praga (2010), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (2009 i 2010), 41. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007), Warszawskim Festiwalu Chopinowskim Filharmonii Narodowej (2005), Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach (1998 i 2002).
Koncertował w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Czechach, Włoszech, Rosji, Rumunii i na Litwie. W Polsce natomiast w Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Częstochowskiej, Łódzkiej, Podlaskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Opolskiej. Znaczną część dorobku artystycznego stanowią koncerty symfoniczne m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Filharmonii Praskiej, Moskiewską Orkiestrą Pory roku, a także koncerty kameralne z Kwartetem Śląskim. W 2009 roku wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej nagrał płytę w ramach projektu „Fryderyk Chopin – Młode Interpretacje 2009”.
Jest laureatem nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym: II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy, 2008), II nagrody na Konkursie Pianistycznym o Stypendium YAMAHA (Gdańsk, 2008), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (Warszawa, 2006), Nagrody dla najlepszego polskiego uczestnika na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego (Bydgoszcz, 2007), V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (Warszawa, 2005), I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II stopnia (Kraków, 2004), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. W. Kędry (Łódź, 2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Żaganiu (1999).
Od 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz i wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Przywilej noszenia nazwy – po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich – muzycy otrzymali od rodzeństwa Wiłkomirskich: prof. dr honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego Debiutancka płyta z utworami Antona Areńskiego otrzymała nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2018.
Jest asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.


Niedziela, 23 września, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
godz. 19.oo – Finałowy recital fortepianowy – Philippe Giusiano (Francja)

Słowo o muzyce: Jan Popis

Philippe Giusiano

Philippe Giusiano. Artysta – Rezydent 37. Międzynarodowego Festiwalu
Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest cenionym w świecie muzycznym interpretatorem dzieł polskiego kompozytora. W 1990 roku podczas XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, mając zaledwie siedemnaście lat, zajął ósme miejsce, a pięć lat później odniósł pełny sukces wygrywając konkurs i stając się ulubieńcem publiczności i krytyków muzycznych. Po tym jak została wydana jego pierwsza płyta z nagraniami dzieł Fryderyka Chopina, w prasie można było przeczytać między innymi: „…można odnieść wrażenie, że właśnie tak grał sam Chopin” (O. Bellamy – Le Monde de la Musique).
Po sukcesie odniesionym w jednym z najsłynniejszych konkursów na świecie artysta rozpoczął aktywną działalność koncertową, będąc zapraszanym do największych sal koncertowych: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr w Weronie, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées, Salle Gaveau w Paryżu i Suntory Hall w Tokio.
W 2010 roku odniósł ogromny sukces we Francji, Hiszpanii, Japonii, Polsce, Skandynawii i na Bliskim Wschodzie, wykonując wszystkie dzieła Fryderyka Chopina skomponowane na fortepian i orkiestrę, jak również większość dzieł solowych.
Był gościem wielu festiwali muzycznych we Francji (La Roque d’Anthéron, La Chaise-Dieu, Aix-en-Provence, „Chopin chez George Sand” w La Châtre, Chopin Festival w Bagatelle, Festiwal Berlioza) i poza jej granicami (Ravello we Włoszech, Ruhr w Niemczech, w Antoninie i w Dusznikach Zdroju). Występował w wielu krajach Europy (Niemcy, Austria, Polska, Włochy, Portugalia, Dania, Litwa, Holandia), a także w Japonii, Maroku, Kanadzie, USA i na Bliskim Wschodzie, w towarzystwie znakomitych orkiestr pod batutą wybitnych dyrygentów, jak: Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow.
Jego interpretacje utworów Chopina i Rachmaninowa nagrane na płyty CD otrzymały wysokie oceny krytyki i cieszą się popularnością wśród melomanów. Ostatnie nagranie z utworami Chopina „24 Preludia i 24 Etiudy” zbiera same pochlebne recenzje.
„Słuchając Chopina w jego wykonaniu można odnieść wrażenie, że dotyka się samej istoty muzyki. Jest to niezapomniane przeżycie!” (Mathias Heizmann – Arte). Jego najnowszy album, wydany w 2017 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, poświęcony jest wczesnym utworom Chopina.
Philippe Giusiano urodził się 8 stycznia 1973 roku w Marsylii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Studiował w Conservatoire National de Region de Marseille pod kierunkiem Odile Poisson i Pierre’a Barbizeta. Mając 16 lat ukończył Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Jacques’a Rouviera.
W 1993 roku otrzymał stypendium, które umożliwiło mu odbycie studiów u prof. Karl-Heinza Kämmerlinga w salzburskim „Mozarteum”. W tym czasie zwyciężył w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Oprócz ożywionej działalności koncertowej Philippe Giusiano jest regularnie zapraszany, aby prowadzić kursy mistrzowskie w Polsce i Japonii. Jest także gościnnym profesorem w Heisei Music College w Kumamoto (Japonia).
„Nieskazitelny i niezwykle precyzyjny pianista, który nigdy nie stara się dodać żadnych zbędnych subiektywnych elementów” (Georges Gallician – La Provence).
W roku 2012 Philippe Giusiano otrzymał medal honorowy miasta Marsylia.
W Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie uczestniczył już w latach 1997 i 2002.

Kup bilet online:

Koncert kameralny Trio im. Wiłkomirskich, 23.09.2018, godz. 17.00

Finałowy recital fortepianowy Philippe Giusiano, 23.09.2018, godz. 19.00