Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu docierają do jak najszerszej rzeszy mieszkańców Kalisza, aby uświadamiać im w jaki sposób należy zachowywać się, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Wzorem lat ubiegłych, okazją do spotkania się z seniorami są organizowane w szkołach i przedszkolach uroczyste akademie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tegoroczne działania mundurowi rozpoczęli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Kaliszu.

„Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” to nie tylko okazja do złożenia życzeń i wręczenia upominków osobom starszym. To również moment, aby przypomnieć seniorom o zagrożeniach, z jakimi mogą się zetknąć ze strony przestępców.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych kaliscy policjanci organizują różnego rodzaju działania i akcje prewencyjne, które mają za zadanie przestrzec seniorów przed przestępcami stosującymi różne metody w celu wyłudzenia pieniędzy. Jednak pomimo ciągłych apeli wciąż na terenie miasta i powiatu dochodzi do sytuacji, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami oszustów działających metodą „na wnuczka” lub „policjanta”. Pomysłowość oszustów nie zna granic, gdy jeden sposób nie zadziała, wymyślają kolejny. I tak w mieszkaniach seniorów pojawiają się akwizytorzy z „atrakcyjnymi” towarami lub osoby proszące o „szklankę wody”. Jednak głównym celem takich „przypadkowych” wizyt jest kradzież pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów należących do seniorów.

Dla policjantów na co dzień zajmujących się profilaktyką społeczną, imprezy organizowane w szkołach i przedszkolach z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka stały się okazją do kolejnych spotkań z seniorami. Podczas rozmów z gośćmi tych uroczystości, stróże prawa chcieli uświadomić im z jakimi zagrożeniami ze strony przestępców mogą spotkać się w codziennym życiu.

Podczas spotkania z babciami i dziadkami uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kaliszu funkcjonariusze omówili sposoby jakimi posługują się oszuści działający metodą „na wnuczka” i „policjanta”. Przypomnieli również, aby lekkomyślnie nie wpuszczać do domu osób obcych. Odpowiadając na pytania seniorów radzili co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Policjanci tłumaczyli wszystkim zebranym, aby w sytuacjach, gdy mają podejrzenia co do tożsamości osoby, która zapukała do ich drzwi nie wahali się zadzwonić na numer alarmowy 112.

Na zakończenie stróże prawa składając wszystkim babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta wręczyli seniorom ulotki „Seniorze nie daj się oszukać”.