Każdy mieszkaniec naszego miasta i powiatu odwiedzając Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, może wskazać miejsca, gdzie dochodzi do naruszeń prawa! Aplikacja ta od września 2016 roku, jest dostępna na stronach internetowych wszystkich wielkopolskich komend, w tym również Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Od chwili uruchomiania mapy kaliscy policjanci odnotowali blisko 6 tys. zgłoszeń.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju. Aplikacja, która jest platformą wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Została stworzona na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednym z warunków skuteczności KMZB jest dostosowanie funkcjonujących rozwiązań do aktualnych potrzeb oraz dokonujących się zmian w zakresie rodzajów występujących zagrożeń.

Doświadczenia ostatniego okresu pokazały jak duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia niesie nieodpowiedzialnie prowadzona działalność rozrywkowa. Dlatego też zaistniała potrzeba uzupełnienia dostępnych kategorii zagrożeń o taką, która umożliwi użytkownikom przekazywanie informacji o tego typu sytuacjach. W styczniu bieżącego roku do katalogu dostępnych kategorii zagrożeń, dodano nową pozycję Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. Zgodnie z przyjętymi zasadami warunkiem zgłoszenia tego typu zagrożenia zagrożenia na mapie, jest uzupełnienie przez użytkownika pola „Opis zagrożenia”.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z aplikacji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednocześnie przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie w ciągu doby.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Każdy użytkownik może podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za pośrednictwem skrzynki mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..