Radni pozostawili taki sam sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych. Będzie ona stanowić liczbę mieszkańców pomnożoną przez stawkę: 14 zł miesięcznie za osobę w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny lub 21 zł, jeśli są one gromadzone nieselektywnie.
Nieco inaczej naliczana będzie opłata dla nieruchomości niezamieszkałych, a więc takich, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Tutaj stanowić będzie ona iloczyn liczby pojemników i opłaty za nie – zależnej od wielkości. Zaznaczyć należy, że odpady komunalne będą zbierane od niezamieszkałych nieruchomości, ale z wyłączeniem pewnej grupy obiektów jak: cmentarze, targowiska, szpitale, placówki oświatowe, obiekty użyteczności publicznej, wielkopowierzchniowe obiekty handlowe czy gastronomiczne. Te funkcjonować będą tak jak dotychczas, czyli w oparciu o umowę z odbiorcą odpadów.
Nowością są opłaty ryczałtowe za odpady komunalne pochodzące z domków letniskowych lub innych nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych, np. rodzinnych ogrodów działkowych. Mają one na celu zwiększenie poziomu segregacji odpadów na tych terenach, a przez to uszczelnienie systemu. Na terenach ogrodów działkowych powstają odpady, a wobec braku odpowiednich pojemników, zdarzały się też przypadki podrzucania przez właścicieli śmieci do pojemników innych podmiotów.
Zwiększy się także liczba rodzajów frakcji, na które dzielone będą selektywnie zbierane odpady. Oprócz dotychczasowych typów jak odpady zmieszane, papier, szkło i metal z tworzywami sztucznymi oraz popiół i żużel z palenisk domowych, dochodzą odpady ulegające biodegradacji – szczególnie bioodpady. Są to m.in. resztki żywności, owoce, warzywa, obierki, fusy, liście, kwiaty, skoszona trawa, suche pieczywo, przeterminowana żywność bez opakowań czy resztki produktów mlecznych. Ma to zwiększyć ekologiczny efekt selekcji śmieci.
Nową propozycją dla kaliszan jest zorganizowanie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy każdego dnia, poza niedzielami i świętami, będą mogli sami dostarczyć część produkowanych w gospodarstwach domowych, takich jak m.in. meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, farby i oleje, szkło, papier, metal, odzież oraz tekstylia.
UM Kalisz: Pakiet uchwał śmieciowych
-
krystian
Utworzone przez: