W użyciu znaleźć można wiele różnych typów uszczelek. Do tej grupy zaliczane są także uszczelki spiralne, które swoją nazwę zawdzięczają specyficznej budowie. Czym dokładnie są uszczelki tego typu?

Uszczelka ma za zadanie zapewnienie optymalnej szczelności na danym połączeniu, na przykład w instalacji czy w urządzeniu. Dobór właściwej uszczelki ma tu szczególne znaczenie, ponieważ tylko wtedy można uzyskać właściwą jakość połączenia.

Aktualnie stosuje się uszczelnienia różnego rodzaju, w tym między innymi są to uszczelki spiralne. Tego typu uszczelnienia posiadają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, pozwalając na uzyskanie szczelności na najwyższym poziomie – także w wymagających warunkach.

Uszczelnienia spiralne dostarcza obecnie wiele firm, w tym między innymi firma Becker Polska Uszczelnienia Sp. z o.o., o której informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Czym zatem są spiralne uszczelki? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat tego rodzaju uszczelnień!

Czym są uszczelki spiralne?

Uszczelki spiralne – budowa

Tym, co wyróżnia uszczelki spiralne na tle innych uszczelek, jest ich specyficzna budowa. Dokładnie budowa uszczelki spiralnej przypomina spiralę, która formowana jest z taśmy stalowej, na którą dodatkowo nakłada się inne materiały, na przykład może być to grafit czy taśma PTFE. Można wykorzystać także inne materiały uszczelniające.

Taśma z dodatkową powłoką stanowi pierścień uszczelniający, który cechuje się odpowiednią sprężystością dzięki zastosowaniu spirali. Warstwa grafitu czy PTFE ma za zadanie zapewnić uszczelce dodatkową szczelność przez wyrównanie ewentualnych nierówności.

Z zewnątrz uszczelka wykończona jest pierścieniem zewnętrznym centrującym.

Uszczelki spiralne mogą posiadać różnorodną budowę na przykład:

  • uszczelki z pierścieniem wewnętrznym

  • uszczelki z pierścieniem zewnętrznym prowadzącym

  • uszczelki z pierścieniem zewnętrznym prowadzącym i wewnętrznym

  • uszczelki bez pierścienia zewnętrznego prowadzącego i wewnętrznego

Uszczelki spiralne – materiały

Jak wspomnieliśmy powyżej, uszczelka spiralna najczęściej wykończona jest warstwą grafitu albo też PTFE, czyli inaczej teflonu. Zastosowanie konkretnych materiałów tego typu pozwala na dopasowanie uszczelki do danego miejsca montażu.

Uszczelka spiralna grafitowa przeznaczona jest do stosowania w temperaturach dochodzących nawet do 550 stopni Celsjusza oraz z ciśnieniem do 25 MPa. Z kolei teflonowa spiralna uszczelka może pracować w temperaturze do około 280 stopni Celsjusza i z ciśnieniem wynoszącym około 10 MPa.

Zatem dobór właściwych materiałów ma szczególne znaczenie dla efektywności pracy uszczelki.

Uszczelki spiralne – wymiary

Jeśli chodzi o uszczelki spiralne wymiary tego typu materiałów uszczelniających są dość zróżnicowane. Najczęściej wykonuje się je w średnicach rozpoczynających się od 10 mm aż do nawet 3000 mm. Uszczelki te dostępne są też w różnych grubościach od około 3 mm do ponad 6 mm.

Właściwe dopasowanie do miejsca montażu gwarantuje skuteczne, szczelne połączenie.

Uszczelki spiralne - zastosowanie

Uszczelki spiralne stosowane są w wielu różnych miejscach, w tym między innymi w przemyśle spożywczym, chemicznym, petrochemicznym, energetycznym, w przesyle mediów.

Montuje się je w połączeniach kołnierzowych, w pokrywach włazów, do zbiorników pod ciśnieniem czy też do zaworów.

Jeśli chcemy zakupić uszczelki spiralne cennik tego typu materiałów można znaleźć także przez internet na stronach producentów i sprzedawców.