Policja Kalisz: Jesień na drogach. Apelujemy o ostrożność!

2 min czytania

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Występujące opady atmosferyczne powodują utratę przyczepności auta na jezdni i wydłużenie drogi hamowania. Kierowcy powinni pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Pieszym przypominamy o odblaskach.

Tylko wczoraj, w ciągu jednej godziny na naszych drogach doszło doszło do trzech wypadków drogowych. W dwóch z nich uczestniczyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W Kaliszu, około godz. 5:30 kierujący osobowym mercedesem potrącił kobietę przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. Niespełna 20 minut później na oznakowanym skrzyżowaniu doszło do kolejnego zdarzenia. W tym przypadku kierowca opla nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu rowerem mężczyźnie. W wyniku zderzenia obu pojazdów obrażeń doznał kierujący jednośladem kaliszanin. Do kolejnego wypadku doszło około 6:35 na drodze krajowej nr 25 w miejscowości Stawiszyn. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący pojazdem marki Daewoo nie dostosował prędkości do warunków ruchu i nie zachował bezpiecznej odległości za pojazdem poprzedzającym wyniku czego doprowadził do zderzenia z peugeotem, jadącym w tym samym kierunku.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy jednak pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych może być uciążliwe dla innych kierowców. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Komenda Miejska Policji w Kaliszu, kalisz.policja.gov.pl/, kalisz.policja.gov.pl/wl7/aktualnosci/213101,Jesien-na-drogach-Apelujemy-o-ostroznosc.html

Autor: krystian