18.10.2019 – godz. 19.20 Kino Centrum
„Mandarynki” reż. Zaza Urushadze, 2014 (90’)

Wojna w Abchazji w 1992 roku. W opustoszałej wiosce zostali tylko dwaj Estończycy, którzy są w trakcie zbioru mandarynek. Pewnego dnia ratują ze strzelaniny dwóch bojowników – Gruzina i Czeczena, który walczy po stronie Abchazji. Obaj ranni trafiają do domu Estończyka Ivo. Wrogowie skazani na bycie pod jednym dachem nie mogą się pozabijać, bo uraziłoby to gospodarza, który stopniowo zmusza ich do rozmowy. Uniwersalna opowieść, wybitne kino. Ta skromna produkcja została nominowana w 2015 roku do Oscara i Złotego Globu, zdobyła Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i wiele innych.

https://www.filmweb.pl/film/Mandarynki-2013-694062


19.10.2019 – godz. 16.00 sala studio
Przemysław Supernak „Sto twarzy Gruzji” – wykład

Gruzini mówią o swoim kraju, że to ziemia, którą Bóg przeznaczył dla siebie, lecz później oddał im z sympatii do nich. Patrząc na urodę tego kraju trudno się z tym nie zgodzić. Niezwykle różnorodne i dzikie góry, doliny pełne plantacji winorośli, stepy, wyjątkowo bujna przyroda, zachwycające zabytki, zaskakująca kultura – ten kraj ma wszystko, co może zachwycić niemal każdego odwiedzającego Gruzję. Jeśli dodać do tego gruzińską gościnność i otwartość na drugiego człowieka, zamiłowanie do biesiad i spotkań z innymi trwających czasem aż po świt, szczególną sympatię jaką darzą Polaków, można się tam poczuć tak swojsko jak we własnym w domu. Jednak, gdy zboczymy z turystycznych szlaków, poznamy bliżej życie ludzi i skomplikowaną historię tego kraju, gruzińska rzeczywistość okazuje się o wiele bardziej złożona. Trudno odkryć wszystkie twarze Gruzji. Być może jest ich nawet więcej niż tytułowe sto.

Przemysław Supernak

Jestem praktykującym miłośnikiem podróży i fotografii, organizatorem wypraw i imprez podróżniczych, przewodnikiem i pilotem wycieczek do Gruzji oraz współtwórcą Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Prowadzę również prelekcje podróżnicze dla szkół, na których zapoznaję uczniów z odmiennymi kulturami i obyczajami dalekich krajów, a także stronę SuperGlob, na której publikuję zdjęcia i historie z własnych podróży. Ciekawość świata towarzyszy mi od dziecka. Dlatego podróżuję i dlatego tak dobrze czuję się, gdy jestem w nieznanym miejscu. Choćby to była ścieżka tuż za moim miastem, której jeszcze nie przeszedłem. Ciekawi mnie nowe miejsce, ludzie, których widzę po raz pierwszy i wszystko, co z początku wydaje mi się obce i niezrozumiałe. Próbując zrozumieć innego człowieka w dalekim kraju i jego tak odmienne nieraz zwyczaje, widzę, że świat nie jest tak mały, jak wielu mówi. Dla mnie z każdą podróżą jest coraz większy.

https://www.facebook.com/superglob1


19.10.2019 – godz.18.00 sala widowiskowa
DINI VIRSALADZE PIANO SOLO – koncert

Pierwsza Dama gruzińskiego jazzu

Dini Virsaladze pochodzi ze znanej muzycznej rodziny. Ukończyła konserwatorium w Tbilisi w klasie fortepianu i organów. Zaczynała karierę jako pianistka i klawesynistka w Orkiestrze Kameralnej Tbilisi pod dyrekcją Vadima Shubladze. Od 1993 roku poświęciła się jazzowi, od razu zdobywając nagrody (Festiwal Jazzowy w Nowosybirsku) oraz uznanie publiczności i środowiska muzycznego. Od 2003 grała w Tbilisi Big Band pod kierunkiem Giviego Gachechiladze, zdobywając laury na Monte Carlo International Jazz Awards (2006), gdzie wyróżniono jej grę i zaangażowanie w promocję jazzu. Dini Virsaladze występuje od lat solo i ze swoim trio, jest cenioną kompozytorką oraz wykłada w konserwatorium w Tbilisi. Na koncercie usłyszymy standardy jazzowe, kompozycje autorskie oraz jazzowe interpretacje gruzińskiego folku.

https://www.facebook.com/dini.virsaladze


20.10.2019 – godz.18.10 Kino Centrum
„Wyspa kukurydzy” reż. George Owaszwili, 2014 (100’)

Akcja filmu toczy się na maleńkiej wysepce na rzece Inguri, stanowiącej naturalną granicę pomiędzy Abchazją i Gruzją. Dziadek z nastoletnią wnuczką mieszkający prowizorycznie na wysepce i uprawiający kukurydzę, staną się mimowolnymi obserwatorami działań wojennych (mowa o krwawej wojnie abchazko-gruzińskiej z 1992 roku). Czy będą mogli kontynuować swoje zgodne z odwiecznymi prawami natury życie? Film zajął I miejsce w konkursie MFF w Karlowych Warach oraz zdobył Nagrodę Publiczności na Tofifest w Toruniu. Autorem pięknych zdjęć jest węgierski operator Elemér Ragályi.

https://www.filmweb.pl/film/Wyspa+kukurydzy-2014-715714?ref=ls_d_0_wyspaku