UM Kalisz: Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 19761989. Tom 3
W sali recepcyjnej ratusza zaprezentowano dziś publikację przedstawiającą ludzi, wydarzenia i wydawnictwa, które miały wpływ na tworzenie się i kształtowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność”. To jedno z wydarzeń rozpoczynających obchody 40-lecia organizacji.
Gości spotkania powitały: dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz dr Joanna Żelazko z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Władze miasta reprezentował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
- Dzisiejsza prezentacja publikacji wpisuje się w inaugurację obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność”. Pamiętajmy o historii i ludziach, którzy ją tworzyli, ich poświęceniu i zaangażowaniu w budowanie dzisiejszej Polski. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w redakcję tomu trzeciego za ogrom wykonanej pracy oraz wszelkie starania, jakie poczynili, by kolejnym pokoleniom przekazywać fakty o dziejach naszego kraju - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
To już trzeci tom Encyklopedii Solidarności. Dziś o publikacji opowiedzieli jej autorzy: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny) oraz Łukasz Sołtysik (zastępca redaktora naczelnego) z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Grażyna Schlender zapoznała uczestników spotkania z historią kaliskiej Solidarności (narodziny, stan wojenny, reaktywacja).
Na prezentację przybyli m.in. parlamentarzyści, członkowie Zarządu Regionu NSZZ Solidarność” Wielkopolska Południowa, bohaterowie biogramów opisanych w publikacji, osoby związane z Solidarnością, kaliscy radni oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza.
Na spotkanie zaprosili: dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność” Wielkopolska Południowa.
Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/encyklopedia-solidarnosci-opozycja-w-prl-19761989-tom-3,25257
Autor: krystian