Powiat Kalisz: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza na nową wystawę czasową Od projektu do wyrobu. Drukowane tekstylia XX i XXI w. ze zbiorów MHP”
Wernisaż wystawy Od projektu do wyrobu. Drukowane tekstylia XX i XXI w. ze zbiorów MHP odbył się 6 lutego w czwartek. Wystawa jest drugą w opatóweckim muzeum prezentacją metod i technik zdobienia tekstyliów. Zbiory można podziwiać do końca marca. Wystawie będą towarzyszyć warsztaty drukowania na tkaninie. Chętni do udziału w warsztatach proszeni są o zgłoszenia.
Pierwsza wystawa miała miejsce na przełomie 2016/2017 roku i dotyczyła techniki żakardowej. Publiczność miała wówczas okazję zapoznać się z tkanymi dziełami sztuki polskiej i europejskiej. Tym razem, by przybliżyć kolejną technikę i pokazać własne zbiory, wybrano drukarstwo. Jest to bardzo popularny sposób uzyskiwania barwnych wzorów na tkaninach, obecnie także dzianinach, znany od najdawniejszych czasów. Barwnie drukowane perkale i batysty wędrowały do Europy z Indii, Japonii. Stały się bardzo modne w wieku XVIII i dały początek manufakturom angielskim, niderlandzkim, francuskim i innym. Prawdziwy rozkwit drukarstwa nastąpił w wieku XIX wraz z rewolucją przemysłową. Pojawiły się duże fabryki włókiennicze w Łodzi (m.in. Scheiblera, Geyera), Pabianicach, Żyrardowie, produkujące także drukowane tkaniny.
W XX w. pojawiły się fabryki kaliskie: Pluszownia i Bielarnia, dostarczające drukowanych pluszy, aksamitów oraz jedwabiów. Po II wojnie światowej wszystkie upaństwowione, otrzymały nowe nazwy, ale nadal wytwarzały przepięknie drukowane tekstylia o wielorakim zastosowaniu. Dziś poza kaliskim Runotexem” niewiele z nich działa. Pozostały próbniki tkanin i dzianin, niektóre maszyny, urządzenia drukarskie oraz ludzie i ich wspomnienia. Z tego właśnie zrodziła się kolekcja oraz wystawa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Wszystkich, którzy chcą poznać różne stosowane powszechnie i unikatowe- techniki drukarskie, zobaczyć piękne kwiatowe, geometryczne, bajkowe i fantastyczne wzory, dowiedzieć się czym jest moleta, filmdruk, rakla, jak powstaje drukowana tkanina od projektu do wyrobu, zapraszamy do końca marca na wystawę. Muzeum prowadzi także sprzedaż toreb bawełnianych z własnoręcznie wykonanym, unikatowym nadrukiem.
Info i Foto: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Starostwo Powiatowe w Kaliszu, powiat.kalisz.pl/, powiat.kalisz.pl/art,2116,muzeum-historii-przemyslu-w-opatowku-zaprasza-na-nowa-wystawe-czasowa-od-projektu-do-wyrobu-drukowane-tekstylia-xx-i-xxi-w-ze-zbiorow-mhp
Autor: krystian