MBP Kalisz: BO 2020: Audiobooki dla kaliskiej biblioteki

3 min czytania

Filia nr 1, ul. Górnośląska 29

Data wydarzenia: 6 lipca 2020

Kaliska biblioteka udostępnia od wtorku, 7 lipca, ponad 150 nowych audiobooków. Zakup powieści znakomitych pisarzy w interpretacji samych autorów oraz najlepszych aktorów to efekt projektu zrealizowanego przez jednego z pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 w Kaliszu Grzegorz Tomżyński, pracownik kaliskiej biblioteki, zgłosił projekt lokalny pn. Zakup audiobooków dla Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu”. Biblioteka cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem kaliszan, więc pan Grzegorz nie miał problemów z uzyskaniem odpowiedniej ilości podpisów pod projektem. Pierwotnie wydawało się, że za sumę niespełna pięciu tysięcy uda się kupić 115 nowych pozycji, ale dzięki rabatom wypracowanym przez bibliotekę jest ich w sumie 153.

Starałem się wybrać tytuły, których nie było do tej pory w zasobach biblioteki i o które pytają nasi czytelnicy” mówi Grzegorz Tomżyński. Dzięki wygranemu projektowi w Filii nr 1 przy ul. Górnośląskiej 29 biblioteka audio będzie liczyła w sumie ponad 660 tytułów. A zatem jest w czym wybierać”.

Będzie można wypożyczyć m.in. mówione książki noblistki Olgi Tokarczuk, znakomitego śląskiego pisarza Szczepana Twardocha, króla horrorów Stephena Kinga, serię przygód Harrego Pottera, jeszcze nieskończony cykl Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina. Zakupione zostały także interesujące reportaże, m.in. Swietłany Aleksijewicz, Filipa Springera i Jacka Hugo-Badera. Sporo literatury obyczajowej, kryminałów oraz popularnonaukowej, wliczając w to audiobooki z literaturą dziecięcą. Ogromnie ekscytująca jest także lista nazwisk aktorów i lektorów, których zaproszono do czytania powieści. Są wśród nich: Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Krzysztof Gosztyła, Krystyna Czubówna, Magdalena Cielecka, Jarosław Gajewski, Dawid Ogrodnik i Jerzy Radziwiłowicz.

Książki w wersji dźwiękowej to znakomite rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy są zabiegani lub dużo podróżują, ale przede wszystkim dla osób starszych oraz słabo widzących bądź niewidomych” mówi Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej biblioteki. Moim zdaniem są znakomitą propozycją na wakacje, bo nie zajmują tyle miejsca w torbie podróżnej, co papierowe oraz z różnych względów wygodniejsze w użytkowaniu na przykład na plaży”.

Symboliczne przekazanie czytelnikom do dyspozycji audiobooków pozyskanych w ramach BO 2020 odbyło się w obecności wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Grażyny Dziedziak, opiekującej się projektem z ramienia Urzędu Miasta Lidii Plajzer, pomysłodawcy projektu Grzegorza Tomżyńskiego oraz kierowniczek Filii nr 1 Anny Fokt i Filii nr 12 Aleksandry Kilańskiej-Figiel.

Pierwsze audiobooki trafiły do zbiorów kaliskiej biblioteki w roku 2014 i zyskują na popularności. W roku 2019 skorzystało z nich blisko 1000 czytelników, a w pierwszej połowie roku 2020, mimo zamknięcia placówki przez dwa miesiące, 253 osoby.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, mbp.kalisz.pl/art,964,200706-f1-audiobooki# skip

Autor: krystian