Coraz popularniejsze stają się kominki wolnostojące. Ich wygląd sprawia, że każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego stylu. Są one nie tylko ładne, ale również i funkcjonalne, więc mogą być doskonałym uzupełnieniem centralnego ogrzewania. Jeżeli zastanawiasz się nad takim zakupem to zdecydowanie przeczytaj ten tekst. Dowiesz się w nim, jakie są jego największe zalety.

Warto zacząć od tego jakie są w ogóle rodzaje kominków. W ofercie większości producentów znajdziesz przede wszystkim wkłady kominkowe do zabudowy, piece wolnostojące oraz kominki Wrocław otwarte. Wybór odpowiedniego kominka powinien być podyktowany przede wszystkim możliwościami danego pomieszczenia. Następnie powinniśmy określić przeznaczenie pieca oraz na końcu kierować się powinniśmy preferencjami estetycznymi. Kominek wolnostojący (inaczej nazywany również kozą) idealnie sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Może on świetnie dopełnić inny system grzewczy, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na energii cieplnej.

Kominek wolnostojący typu koza

 Kominek wolnostojący typu koza

Jest to raczej niewielki kominek, wykonany z żeliwa. Nie waży on aż tak dużo jak tradycyjne kominki. Posiada krótkie nóżki. Świetnie sprawdza się on w stylach klasycznych, jak i tych nowoczesnych. Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę przeróżne wzory czy kształty, dzięki czemu z pewnością możemy dopasować coś do swoich potrzeb.

Zalety kominka wolnostojącego

Przede wszystkim charakteryzują się one tym, że są bardzo funkcjonalne. Promieniują one ciepłem, dzięki czemu możemy ogrzać powierzchnię naszego domu. Mogą wytwarzać dwa rodzaje ciepła - konwekcyjne oraz radiacyjne.

Zdecydowana większość takich pieców oferuje ogrzewanie radiacyjne. Ten sposób polega na rozgrzewaniu przedmiotów oraz powierzchni w pomieszczeniu. W ten sposób wypromieniowuje ciepło z powrotem do naszego pokoju. Jest to świetny sposób ogrzewania w pomieszczeniach, które mają wysokie sufity.

Ogrzewanie konwekcyjne polega jednak na ogrzewaniu powietrza przepływowego między dwiema powierzchniami. Tutaj zimne powietrze jest zasysane pod piec, gdzie ogrzane unosi się do sufitu. Po nagromadzeniu się, stopniowo przesuwa się w dół.

Jeśli zależy nam na zmierzeniu efektywności pieca, musimy go wyposażyć w akumulacje ciepła. Jest to najczęściej klinkier, który magazynuje w sobie ciepło, który nasz piec wytwarza. Następnie oddaje je w późniejszym okresie. Dzięki temu możemy wydłużyć cały proces oddawania ciepła od momentu wygaśnięcia ognia w kominku nawet do 12 godzin.

Należy pamiętać o tym, że nowoczesne wolnostojące kominki charakteryzują się szeroką ofertą wzornictwa. W dzisiejszych czasach producenci starają się zapewnić klientowi rozmaite wzory czy kształty, dzięki czemu możemy znaleźć coś, co będzie idealnie pasować do naszego wnętrza. Dodatkowo zajmują one o wiele mniej miejsca niż tradycyjne kominki, przez co możemy z powodzeniem go instalować w mniejszych pomieszczeniach. Wolnostojące kominki są więc idealnym wyborem tak naprawdę dla każdego. Wystarczy podłączyć je do przewodów kominowych i możemy cieszyć się przytulną atmosferą w swoim domu.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że kominek wolnostojący można zamontować nawet w urządzonym już pomieszczeniu. W razie przeprowadzki bez problemu możemy go zabrać ze sobą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które często się wyprowadzają bądź nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na remontowanie mieszkania.