
Jego celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych wzorców w zakresie opracowywania i wdrażania gminnego programu opieki nad zabytkami. Do udziału w konkursie mogły się zgłaszać gminy, które mają prawidłowo opracowany gminny program oraz zrealizowały rozpisane na cztery lata zadania.
Wyłonieni przez jury konkursu laureaci oraz wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz tablice pamiątkowe, a Narodowy Instytut Dziedzictwa wyprodukuje film promujący dziedzictwo kulturowe gmin, które otrzymają tytuł laureata. Dodatkowo, NID zrealizuje kampanię informacyjną na temat gminy w zarządzanych przez siebie kanałach komunikacji.
Prezydent Miasta Kalisza, wypełniając warunki konkursu, zgłosił Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Kalisz na lata 2013-2016 wraz ze Sprawozdaniami z realizacji Programu sporządzanymi w cyklach dwuletnich tj. za lata 2013-2014 i 2015-2016.
W związku z pozytywną oceną formalną naszego wniosku, dziś do Kalisza przyjechali eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy dla potrzeb konkursowego jury, wykonali dokumentację fotograficzną obiektów oraz przestrzeni miejskich, w których zostały zrealizowane zadania w ramach Programu.
Podczas wizyty przedstawiciele NID obejrzeli i sfotografowali m.in. gmach I Liceum A. Asnyka, ratusz, skwer historyczny Rozmarek, most Kamienny oraz wyremontowaną nawierzchnię jezdni i chodników na ul. Niecałej. A także zabytki sakralne, w tym Narodowe Sanktuarium św. Józefa, kościół pojezuicki pw. śś. Wojciecha i Stanisława, dawny klasztor kanoników regularnych, ob. plebania parafii katedralnej pw. św. Mikołaja, elewacje katedry św. Mikołaja (XIII w), kościół poreformacki, ob. parafialnego pw. św. Rodziny oraz drewniany kościół pw. św. Wojciecha (1798 r.) na Zawodziu.
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w październiku.