
.
PROGRAM – SOBOTA
TEATR I MUZYKA NA ULICY!
Główny Rynek, godz. 17.00 – 20.30
TEATR KUBIKA – CYRKOWA PODRÓŻ / spektakl
Pomysł, opracowanie, kostiumy i scenografia: Radosław Kubik
Cyrkowa podróż
Autorski spektakl uliczny, nawiązujący do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z
czasów komedii dellarte. Przenosi widza w niezwykły świat pantomimy, klaunady i cyrku.
Spektakl nawiązuje do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z czasów komedii dellarte. Grupa artystów w trakcie tournée gra swoje kolejne przedstawienie, przywozi tajemnice zza cyrkowej kurtyny. Niespodzianki czekające na odkrycie przez widzów ukryte zostały w wozie klaunów oraz w ich czarodziejskiej skrzyni.
W przedstawieniu nie brakuje również wątków refleksyjnych, tajemnicza aura życia cyrkowca ogniskuje się w blasku fleszy na arenie i samotności po za nią. „Stary klaun” budując improwizowane scenki nawiązuje niewerbalną, wręcz intymną relację z odbiorcą, wspólnie szukając odpowiedzi na odwieczne pytania o egzystencję. Chociaż zagadnienia te należą do poważnych, droga do znalezienia odpowiedzi bywa bardzo zabawna… Przyjazd magicznej karawany jest inspiracją do wyśmienitej zabawy z uczestnikami.
W trakcie spektakli dorosły na nowo staje się dzieckiem, odkrywa w swojej duszy młodzieńczy świat wrażliwości, marzeń i uczuć. Dzieciom zaś, artyści gwarantują niesamowite, zapierające dech w piersiach wrażenia. Przedstawienie dla widzów od lat 2 do 102!
https://www.facebook.com/teatrkubika
PPSKAK & MDK / „Lalkarski happening”
Pomysł i reżyseria: Anna Wytych-Wierzgacz
Studium Animatorów Kultury w Kaliszu
dwuletnia, państwowa szkoła artystyczno-humanistyczna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nasi absolwenci to artyści animatorzy działań teatralnych, filmowych i tańca.
Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę, a w naszym małym, szkolnym kino-teatrze pozwalamy zaistnieć scenicznie.
https://www.facebook.com/studium.kultury/
Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu
jest placówką oświatową, w której w licznych pracowniach zaszczepiamy i rozwijamy artystyczne pasje wśród dzieci i młodzieży.
W MDK działają zespoły taneczne wykorzystujące różne techniki taneczne, między innymi elementy teatru tańca i tańca współczesnego oraz zespoły teatralne tworzące spektakle w oparciu o teksty dramatyczne, często z wykorzystaniem przestrzennych form plastycznych.
https://www.facebook.com/MlodziezowyDomKulturyWKaliszu
KRAKÓW STREET BAND / koncert
Kraków Street Band
to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget).
Zespół dostał się też do finału Must Be The Music. W 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Oddzielnie zostali też docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany za „Wokalistę Roku 2017”, i Tomek Kruk okrzyknięty „Gitarzystą Roku 2017” (według czytelników czasopisma „Twój Blues”). W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.
Skład:
Łukasz Wiśniewski – śpiew, harmonijka, gitara akustyczna / Tomek Kruk – gitara Dobro, gitara elektryczna / Piotr Grząślewicz – banjo, gitara akustyczna, gitara elektryczna / Adam Partyka – perkusja / Miłosz Skwirut – kontrabas / Krzysztof Chlipała – saksofon / Wojtek Szela – trąbka, instrumenty klawiszowe
http://www.krakowstreetband.com/
https://www.facebook.com/krakowstreetband/
Plac CKiS, godz. 21.00 – 24.00
WARSZAWSKIE CENTRUM PANTOMIMY – ONCE / spektakl pantomimy
Scenariusz, reżyseria: Anton Adasinsky i Derevo Laboratorium
Scenografia: Maxim Isaey
Opracowanie muzyczne: Andey Sizintsev & Dmitry Abramov
Światła: Igor Formin / Jędrzej Skajster
Dźwięk: Mateusz Kacprzak
Wykonawcy: Paulina Staniaszek, Ewelina Grzechnik, Maciej Jan Kraśniewski, Wojciech Rotowski, Bartłomiej Ostapczuk
O N C E
Tak więc narodziła się opowieść… To po prostu musiało się zdarzyć. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził lecz Ona i On poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli więc na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Ona ześlizgnęła się, a kiedy on chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni…
Zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie sny nawzajem. Od tej chwili ta opowieść wiedzie nas poprzez śmiech i łzy..od niezdarnego Amora, przez eleganckiego szatana, wymagającą śmierć aż do nieznanego końca.
„Pewnego razu…” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas.
Spektakl „Once” przez wiele lat znajdował się w repertuarze rosyjskiego Derevo Laboratorium Antona Adasinskiego, wystawiany w wielu miejscach świata zdobywał dużą liczbę nagród i wyróżnień. Dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium, założyciel i lider rosyjskiego teatru Anton Adasinskyi po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii zespołu, zdecydował się zrealizować ten spektakl z aktorami innego teatru, wybierając warszawską pantomimę. Jest to eksperyment, który jak wierzymy sprawi, że ta piękna opowieść zagości na długo w sercach polskich widzów.
https://www.facebook.com/Warszawskie-Centrum-Pantomimy-131890780207481/
KLINIKA LALEK – POEMAT O SŁOŃCU I KSIĘŻYCU / spektakl
Scenariusz i reżyseria: Wiktor Wiktorczyk
Muzyka: Włodzimierz Kiniorski
Scenografia: Iza Pachulska, Zbigniew Roszkowski, Romuald Fryst, Wiktor Wiktorczyk
„SŁOŃCE W GÓRZE, SŁOŃCE W DOLE
KSIĘŻYC W GÓRZE, KSIĘŻYC W DOLE
NIEBO W GÓRZE, NIEBO W DOLE
TO SAMO CO NA GÓRZE JEST TEŻ I NA DOLE
WIEDZ O TYM I RADUJ SIĘ…”
parafraza „Tabula Smaragdina” Hermesa Trismegistosa (wg Henryka Wańka) – inspiracja literacka widowiska.
Poemat o Słońcu i Księżycu -to wiersz napisany w przestrzeni … Poemat o układzie sił w kosmosie… To baśń opowiadająca „o słońcu i księżycu, o kobiecie i mężczyźnie, o jing i jang i o początku oraz końcu, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego smoka”. Przestrzeń przedstawienia budują aktorzy w długich, czarnych pelerynach. Są to malarze przestrzeni, którzy kreują sceniczną rzeczywistość i usypują z trocin mandalę, tym samym budując niesamowity obraz wszechświata. Siłą sprawczą, początkiem i przyczyną akcji spektaklu są dwie młodziutkie istoty – Księżniczki Słońca i Księżyca, które symbolizują praźródło wschodów i zachodów słońca. Natomiast Słońce jest mężczyzną w złotym stroju i w promiennym pióropuszu, który przeobraża się w Białego Ptaka z jedwabnymi skrzydłami. Księżycem jest zaś tajemnicza kobieta w czerni i z księżycowym nakryciem głowy, która posiada swoją magiczną Machinę Nocy. Kobietę i Mężczyznę prezentują ogromne, trzy i półmetrowe lalki.
Niesamowite widowisko wśród płonących mandali ognia z udziałem dużych lal i masek , z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grane przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem…, a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego… Obraz spektaklu jest dopełniany przez zespół muzyczny oraz ciekawą drewnianą konstrukcję która generuje rytmiczne dźwięki.
https://www.facebook.com/teatrklinikalalek/
Kierownik artystyczny 27. LA STRADY: Katarzyna Guzowska-Lelental
Pomysłodawca i kierownik artystyczny poprzednich edycji LA STRADY: Andrzej Tylczyński
Prowadzenie: Karolina Romke & Tomek Michalak (DUETnaRANO / radioCENTRUM_106.4)
Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff
PROGRAM 27.LA STRADY – 3 dni
Organizator:
Partnerzy:
Wsparcie finansowe:
Sponsor Główny:
Partner medialny: