.

PROGRAM – NIEDZIELA

TEATR I MUZYKA NA ULICY!


Główny Rynek, godz. 18.00 – 20.30

TEATR MUMERUS – PIEŚŃ GMINNA / spektakl

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Współpraca: Monika Gigier
Wykonawcy: Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, Anna Sitko (śpiew) oraz Alicja Margolin i Jan Mancewicz
Kostiumy: Katarzyna Fijał, Monika Gigier, Alicja Margolin
Współpraca scenograficzna: Tadeusz Przybylski
Projekt plakatu i ulotki: Jan Polewka

Pieśń Gminna

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranej piwnicy bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę.
W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski, spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych – zdawać by się mogło – tak różnorodnych opowieści, ukazuje ich koherencję i wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. W przedstawianych w „Pieśni Gminnej” utworach, skleconych niekiedy koślawo, częstochowskimi rymami, innym razem buchających barokowym dramatyzmem, wciąż pobrzmiewa echo pragnienia uwiecznienia słowem i pieśnią różnych – czasem niecnych – czynów.

http://www.mumerus.net/

https://www.facebook.com/www.mumerus.net


TEATR NIKOLI – KSIĘŻYCOWE SNY / spektakl

Scenariusz i reżyseria – Mikołaj Wiepriew

Symboliczna opowieść o niezwykłej sile marzeń…

Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc- niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam,
gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć.
„Księżycowe Sny” to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie.
Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. Poznajemy ukryte fantazje, które wychodzą na jaw dopiero nocą (niczym sny). I chociaż owe sny bywają różne; świadczą o pragnieniu wolności, przyjaźni, spełnienia; to wszystkie przyjmują jedną symboliczną postać- kształt księżyca.

Jednak niezmienne jest to, że sztuka oddziałuje na ludzką wrażliwość, porusza wyobraźnię, a proste przedmioty nabierają w niej nowego, symbolicznego sensu. Dzięki niej uświadamiamy sobie, że marzenia to coś, co po prostu łączy ludzi.

Teatr Nikoli łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii, tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Największy nacisk stawiany jest na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami. Dzięki nawiązanemu porozumieniu na linii artyści-publiczność, oglądający mogą wyjść po spektaklu pełni pozytywnych emocji i chęci do dalszego obcowania ze sztuką.

https://www.facebook.com/teatrnikoli



Plac CKiS, godz. 21.00 – 23.30

TEATR EWOLUCJI CIENIA – ROZPOZNANI/NIEROZPOZNANI /spektakl

Reżyseria: Wioletta Dadej Scenariusz, scenografia: Sławomir Dadej
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy: Izabela Kolka Światło/dźwięk: Dariusz Dadej

„Rozpoznani / Nierozpoznani” to spektakl odwołujący się do dzieła zmarłej w 2017 roku światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz.
Zaczynając nasze widowisko w punkcie, w którym M. Abakanowicz pozostawiła swój tłum – niejako podejmujemy wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.
Ożywiając „Nierozpoznanych” pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak „Nierozpoznani” walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.

Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co powoduje uniwersalizm przesłania.

http://fundacjawtn.org/

https://www.facebook.com/TeatrEwolucjiCienia


TEATR AKT – FANTOMY / spektakl

Scenariusz, reżyseria – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz

Muzyka: Dominik Strycharski

Współpraca scenograficzna: Roman Woźniak

Współpraca plastyczna: Anna Rudzińska

Projekcje: Jakub Musiałowicz, Maciej Białek, Szymon Cieślak.

Realizacja światła: Adam Sztorc

Wykonawcy: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Nowy spektakl plenerowy Teatru Akt inspirowany tekstem „Solaris” Stanisława Lema. Teatr Akt jedynie dotyka powieści, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.

Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. Stanisław Lem, „Solaris”.

Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny teatru ruchu z oryginalnym wykorzystaniem prostych rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video, muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem wykonywaną na żywo. Premiera w 2019 roku.

http://www.teatrakt.pl

https://www.facebook.com/teatr.akt


Kierownik artystyczny 27. LA STRADY: Katarzyna Guzowska-Lelental
Pomysłodawca i kierownik artystyczny poprzednich edycji LA STRADY: Andrzej Tylczyński
Prowadzenie: Karolina Romke & Tomek Michalak (DUETnaRANO / radioCENTRUM_106.4)

Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff

PROGRAM 27.LA STRADY – 3 dni


Organizator:

Partnerzy:

Wsparcie finansowe:

Sponsor Główny:

Partner medialny: