CKiS Kalisz: 27. LA STRADA teatr i muzyka na ulicy! DZIEŃ TRZECI
PROGRAM NIEDZIELA
TEATR I MUZYKA NA ULICY!
Główny Rynek, godz. 18.00 20.30
TEATR MUMERUS PIEŚŃ GMINNA / spektakl
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Współpraca: Monika Gigier
Wykonawcy: Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, Anna Sitko (śpiew) oraz Alicja Margolin i Jan Mancewicz
Kostiumy: Katarzyna Fijał, Monika Gigier, Alicja Margolin
Współpraca scenograficzna: Tadeusz Przybylski
Projekt plakatu i ulotki: Jan Polewka
Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranej piwnicy bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę.
W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski, spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych zdawać by się mogło tak różnorodnych opowieści, ukazuje ich koherencję i wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. W przedstawianych w Pieśni Gminnej” utworach, skleconych niekiedy koślawo, częstochowskimi rymami, innym razem buchających barokowym dramatyzmem, wciąż pobrzmiewa echo pragnienia uwiecznienia słowem i pieśnią różnych czasem niecnych czynów.
facebook.com/mumerus.net
TEATR NIKOLI KSIĘŻYCOWE SNY / spektakl
Scenariusz i reżyseria Mikołaj Wiepriew
Symboliczna opowieść o niezwykłej sile marzeń…
Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc- niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam,
gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć.
Księżycowe Sny” to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie.
Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. Poznajemy ukryte fantazje, które wychodzą na jaw dopiero nocą (niczym sny). I chociaż owe sny bywają różne; świadczą o pragnieniu wolności, przyjaźni, spełnienia; to wszystkie przyjmują jedną symboliczną postać- kształt księżyca.
Jednak niezmienne jest to, że sztuka oddziałuje na ludzką wrażliwość, porusza wyobraźnię, a proste przedmioty nabierają w niej nowego, symbolicznego sensu. Dzięki niej uświadamiamy sobie, że marzenia to coś, co po prostu łączy ludzi.
Teatr Nikoli łączy w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii, tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Największy nacisk stawiany jest na humor i pozytywną energię, które ułatwiają widzowi swoiste wejście w oglądany spektakl oraz przeżywanie go wspólnie z aktorami. Dzięki nawiązanemu porozumieniu na linii artyści-publiczność, oglądający mogą wyjść po spektaklu pełni pozytywnych emocji i chęci do dalszego obcowania ze sztuką.
facebook.com/teatrnikoli
Plac CKiS, godz. 21.00 23.30
TEATR EWOLUCJI CIENIA ROZPOZNANI/NIEROZPOZNANI /spektakl
Reżyseria: Wioletta Dadej Scenariusz, scenografia: Sławomir Dadej
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy: Izabela Kolka Światło/dźwięk: Dariusz Dadej
Rozpoznani / Nierozpoznani” to spektakl odwołujący się do dzieła zmarłej w 2017 roku światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz.
Zaczynając nasze widowisko w punkcie, w którym M. Abakanowicz pozostawiła swój tłum niejako podejmujemy wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.
Ożywiając Nierozpoznanych” pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak Nierozpoznani” walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.
Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co powoduje uniwersalizm przesłania.
facebook.com/TeatrEwolucjiCienia
TEATR AKT FANTOMY / spektakl
Scenariusz, reżyseria Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Muzyka: Dominik Strycharski
Współpraca scenograficzna: Roman Woźniak
Współpraca plastyczna: Anna Rudzińska
Projekcje: Jakub Musiałowicz, Maciej Białek, Szymon Cieślak.
Realizacja światła: Adam Sztorc
Wykonawcy : Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa
Nowy spektakl plenerowy Teatru Akt inspirowany tekstemSolaris ” Stanisława Lema. Teatr Akt jedynie dotyka powieści, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.
Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.
Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. Stanisław Lem, Solaris”.
Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny teatru ruchu z oryginalnym wykorzystaniem prostych rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video, muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem wykonywaną na żywo. Premiera w 2019 roku.
facebook.com/teatr.akt
Kierownik artystyczny 27. LA STRADY: Katarzyna Guzowska-Lelental
Pomysłodawca i kierownik artystyczny poprzednich edycji LA STRADY: Andrzej Tylczyński
Prowadzenie: Karolina Romke & Tomek Michalak (DUETnaRANO / radioCENTRUM_106.4)
Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff
PROGRAM 27.LA STRADY 3 dni
Organizator:
Partnerzy:
Sponsor Główny:
Partner medialny:
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ckis.kalisz.pl/, ckis.kalisz.pl/wydarzenia/27-la-strada-teatr-i-muzyka-na-ulicy-dzien-trzeci/
Autor: krystian