Dlaczego doradca kredytowy?

Decyzja o wzięciu kredytu, szczególnie kredytu mieszkaniowego to zwykle jedno z najtrudniejszych postanowień przeciętnej polskiej rodziny. Każda pożyczka lub kredyt wiążą się z wyrzeczeniami, często przez okres wielu miesięcy, ale kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które przez nawet kilkadziesiąt wpłynie na życie całej rodziny. To dlatego wszystkie decyzje o takim znaczeniu powinny być podejmowane bardzo starannie i po głębokiej analizie.

Doradca kredytowy, czyli w czym mogę pomóc? 

Zawód doradcy kredytowego został dookreślony prawnie w 2017r. To tej daty osoba wykonująca zawód doradcy kredytowego opisywała się jako doradca kredytowy lub niezależny doradca kredytowy. Klient udawał się po poradę nie mając świadomości, że dany doradca może być pośrednikiem pomiędzy jednym lub wieloma instytucjami bankowymi próbującym sprzedać mu kolejny produkt finansowy. Na skutek wprowadzonych zmian prawnych, na rynku usług finansowych powstało wyraźne rozróżnienie na:

  • niezależnego doradcę lub/ agenta niezależnego doradcy
  • pośrednika powiązanego lub (agenta pośrednika powiązanego, czyli eksperta kredytowego, specjalisty ds. kredytów

Zaufanie do doradcy kredytowego

Doradca kredytowy czy też niezależny doradca kredytowy to osoba, która musi otrzymać prawo do wykonywania zawodu przyznawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wykonujący pracę doradcy wpisywany jest do oficjalnego rejestru, musi opłacać składki członkowskie i ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej. Niezależny doradca kredytowy prowadzi własną działalność gospodarczą i nie jest powiązany z żadną instytucją rynku finansowego, co oznacza, że nie otrzymuje od żadnej z nich wynagrodzenia. Swoje wynagrodzenie za pracę pozyskuje od kredytobiorcy a nie kredytodawcy.

Doradca kredytowy Tomasz Wostal - zobacz dodatkowe informacje o pracy doradcy kredytowego.

Doradca czy pośrednik, kto lepszy? 

Wszystko zależy od kontekstu. Jeżeli pośrednik reprezentujący swojego klienta przedstawi ofertę, która jest atrakcyjna dla klienta i spełnia wszystkie jego oczekiwania nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na tym poprzestać i zdecydować się na daną propozycję. Jednak, gdy tak nie jest, zdecydowanie lepszą propozycją jest usługa niezależnego doradcy, który nie tylko jest w stanie dokonać przeglądu spersonalizowanych już ofert, ale przygotuje klienta do wymagań kredytodawców. Do zadań doradcy kredytowego należy zbadanie zdolności kredytowej klienta w kolejnych bankach oferujących usługę kredytu. Pomaga on swojemu klientowi w skompletowaniu dokumentów a nawet pomoże przygotować np. kosztorys budowy domu w taki sposób, by ten odpowiadał wymaganiom kredytodawcy. Zakres pracy doradcy kredytowego to przede wszystkim doradztwo w kwestii wyboru najlepszej dla klienta oferty, takiej, która pomoże przejść mu przez cały proces spłaty w, możliwie w tej sytuacji, komfortowy sposób. Co więcej, kontakt z doradcą nie musi urywać się po podpisaniu umowy z danym bankiem, szczególnie przy kredytach hipotecznych może on być korzystny dla klienta jeszcze w trakcie realizacji inwestycji.