UM Kalisz: #KaliszKobiet - Barbara Marszel
Przez cały marzec w ramach akcji # KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.
Urodziła się 2 stycznia 1929 r. w Kaliszu jako córka Bronisława Marszla oraz Czesławy z Goczałkowskich. Ojciec Barbary był handlowcem i współwłaścicielem fabryki cukierków przy ul. Częstochowskiej, którą prowadził wraz z Franciszkiem Fuchsem. Barbara była absolwentką słynnego kaliskiego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki. Studiowała na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie w 1951 r.
Była dwukrotnie zamężna: po raz pierwszy z Joachimem Lamżą (zm. 1977), aktorem, z którym miała syna, również Joachima (ur. 1951), popularnego aktora sceny i filmu; po rozwodzie z Lamżą wyszła w 1958 r. za Jana Wilczka (ur. 1916), wiceministra kultury i sztuki w latach pięćdziesiątych.
Po ukończeniu studiów związała się ze stołecznymi teatrami - Syreną (1950-53), Ludowym (1953-55 i 1965-77), Polskim (1955-58) oraz Współczesnym (1959-62). Zagrała m. in. Marynę w Horsztyńskim” J. Słowackiego, Celię w Młynie” Lope de Vegi, Gabrielę w Rozbitkach” J. Blizińskiego, Czarną Damę w Czarnej Damie” z sonetów G. B. Shawa, Karolkę w Ten nieznajomy” J. Krzysztonia, Dorotę w Poskromieniu złośnicy” W. Szekspira, Panią Falkowską w Lelewelu” S. Wyspiańskiego, Betty w Operze za trzy grosze” B. Brechta, Annę Andriejewną w Rewizorze” M. Gogola.
W 1958 roku związała się z Telewizją Polską. Była jedną z pierwszych spikerek w dziejach tej instytucji (obok Marii Krzyżanowskiej). Występowała także w Teatrze Telewizji, m. in. w Żabusi” G. Zapolskiej, Tapczyku i Żolce” S. Zielińskiego, Miesiącu na wsi” I. Turgieniewa, Kollokacji” J. Korzeniowskiego oraz w telewizyjnym Teatrze Sensacji.
W 1947 roku wystąpiła w drugoplanowej roli w Jasnych łanach” E. Cękalskiego, pierwszym powojennym polskim filmie o tematyce współczesnej. W 1953 roku zagrała główną rolę Bronki w sensacyjnym dramacie S. Urbanowicza Pościg”. Później kolejno wystąpiła w drugoplanowych rolach w filmach: Dziewczyna z dobrego domu” (1962) A. Bohdziewicza, Między brzegami” (1962) W. Lesiewicza, Gra” (1968) J. Kawalerowicza oraz w serialach TVP Czterdziestolatek”, odc. 21. Smuga cienia, czyli pierwsze poważne ostrzeżenie” (1977) J. Gruzy i Pięć dni z życia emeryta”, odc. 3 Wigilia” (1984) E. Dziewońskiego.
Współpracowała także ze Studiem Opracowań Filmów w Warszawie, gdzie pod okiem czołowych reżyserów stworzyła wiele niezapomnianych kreacji w dubbingu. Największą popularność przyniosła jej rola dubbingowa Betty w amerykańskim serialu animowanym dla dzieci Jaskiniowcy” (The Flinstons) z wersji z lat 70. XX wieku.
Prawdziwą popularność przyniosły jednak aktorce estrada i radio, przede wszystkim rola niesfornej uczennicy w słynnym Podwieczorku przy mikrofonie (wspólnie z Reną Rolską i Kazimierzem Brusikiewiczem). W 1977 r. zakończyła karierę zawodową, w 1979 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
Zmarła 10 stycznia 1988 roku w Warszawie, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim.
Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/kaliszkobiet—barbara-marszel,36654
Autor: krystian