Termin: 8 15 maja 2021

Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Z powodu funkcjonowania MBP w sanitarnym reżimie zrezygnowaliśmy z organizacji dużych imprez w pomieszczeniach na rzecz wydarzeń plenerowych oraz on-line, prezentowanych zwłaszcza na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Można więc było obejrzeć specjalne odcinki naszych najpopularniejszych videoblogów, podcastów i tutoriali. W swoim środowym cyklu Mateusz Halak podpisał się jak Adam Asnyk, w kolejnym odcinku „Autor Movie” Monika Sobczak-Waliś gościła Krzysztofa Walczaka, redaktora książki o 30-leciu działalności Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a w „Krótkiej piłce” Izabela Fietkiewicz-Paszek rozmawiała z poetką Teresą Radziewicz. Jak zwykle piątkowy poranek należał do Hrabianki (podcast Moniki Sobczak-Waliś), w sobotnie popołudnie – Ewa Mąkowska na zaproszenie Anety Lipińskiej z Filii nr 7 zadała literacką zagadkę w cyklu „Zgaduj z 7Siódemką”, a w niedzielę Mateusz Halak uczył kaligrafii. Przypomnieliśmy także o trwającym Roku Stanisława Lema, publikując comiesięczną zagadkę pod nazwą „Co Lem miał na myśli?” przygotowaną przez Annę Katarzynę Raczko.

Piętnastego maja przypadła setna rocznica przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Kalisza. O tym, jak wyglądały przygotowania oraz sama wizyta – w cyklu postów i w swoim filmie naświetlił Emil Koralewski, natomiast Maria Kubacka-Gorwecka przygotowała materiał wideo dotyczący wręczania chorągwi 29. Pułkowi Strzelców Kaniowskich.

Na finał Tygodnia Bibliotek Robert Kuciński i Monika Sobczak-Waliś nagrali pilot serialu „Mieszczańskie historie”, którego bohaterami są najważniejsze osobistości rodu Mieszczańskich, uwiecznione na obrazach podarowanych Bibliotece przez panią Zofię Borowiak.

Biblioteka to nie tylko zbiory, ale także sztab ludzi, którzy trudnią się ich gromadzeniem, opracowywaniem, wypożyczaniem i popularyzacją. Interpretując w ten sposób hasło Tygodnia Bibliotek zdecydowaliśmy się pokazać sylwetki bibliotekarzy. Codziennie na profilu Facebook publikowaliśmy przygotowane przez Arkadiusza Błaszczyka tableau poświęcone kolejnym placówkom, skrótowo i nierzadko humorystycznie opisujące każdą filię oraz przedstawiające pracowników, którzy w niej pracują.

Naszych Czytelników i Przyjaciół Biblioteki zaprosiliśmy również na wydarzenia zupełnie realne – otwarcie aż trzech plenerowych wystaw. Jubileuszowa wystawa podkreślająca 50-lecie Filii nr 2, której otwarciu towarzyszyła uroczystość z okazji „złotych godów” biblioteki, została przygotowana przez jej kierowniczkę, Małgorzatę Matczak oraz Arkadiusz Błaszczyka. W Śródmieściu, na ogrodzeniu I LO im. A. Asnyka, zawisła wystawa prezentująca stare zdjęcia centrum Kalisza. To kolejna odsłona cyklu „Nasze rewiry”, realizowanego przy współpracy z Fundacją „Nasza Historia”, którą przygotował Arkadiusz Błaszczyk. Z kolei trzecia ekspozycja fotografii prezentujących architektoniczne rytmy Dobrzeca, jest wspólnym przedsięwzięciem Technikum TEB Edukacja i Biblioteki. Można ją obejrzeć przed oraz w Filii nr 16 na ul. Wyszyńskiego 15.

Bibliotekę Główną odwiedził ponadto Marcin Michał Wysocki, autor książek „#Portal randkowy” i „Baku, Moskwa, Warszawa”. Pisarz wręczył nagrody laureatom konkursów recenzenckich, wśród których znalazł się także nasz kolega – Karol Pietrzak z Filii nr 9.

Od 10 do 14 maja we wszystkich placówkach trwał Black Week – w tych dniach można było zapisać się do biblioteki za darmo, a w ramach prezentu nowi czytelnicy otrzymali wyjątkowe, ręcznie wykonane zakładki przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Miłosierdzie z ulicy Złotej w Kaliszu.

Tekst: Arkadiusz Błaszczyk, Hubert Mościpan

XVIII Tydzień Bibliotek

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Tableau - pracownicy MBP

  Tableau - pracownicy MBP

 • Powiększ zdjęcie Biblioteka Główna - część 1

  Biblioteka Główna - część 1

 • Powiększ zdjęcie Biblioteka Główna - część 2

  Biblioteka Główna - część 2

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 1

  Filia nr 1

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 2

  Filia nr 2

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 3

  Filia nr 3

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 4

  Filia nr 4

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 5

  Filia nr 5

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 6

  Filia nr 6

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 7

  Filia nr 7

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 9

  Filia nr 9

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 12

  Filia nr 12

 • Powiększ zdjęcie Filia nr 16

  Filia nr 16

 • Powiększ zdjęcie List od prezydenta Kalisza - Krystiana Kinastowskiego

  List od prezydenta Kalisza - Krystiana Kinastowskiego