
W cyklu organizowanych na Zawodziu spotkań nie zabraknie dobrej zabawy i licznych atrakcji dla małych i dużych mieszkańców grodu i przybyszy. Podczas zajęć będzie można spróbować swoich sił w rzemiosłach i umiejętnościach ludzi żyjących w wiekach średnich w myśl przysłowia, ze nie święci garnki lepią. Warsztaty odbywają się przez całe wakacje (lipiec, sierpień) w sobotę i niedzielę od godziny 14. do 17.
Oto program:
3 – 4 lipca Myślistwo i łowiectwo
Podczas tych warsztatów dowiemy się w jaki sposób polowano na dzikie zwierzęta? Czy każdy mógł polować? Za pomocą jakiej broni polowano i w jakich strojach? Chętni dowiedzą się jak wykonywano sieci i jak zrobić sznurek przy pomocy lucety?
10 – 11 lipca Rozrywki dużych i małych mieszkańców grodu
Uczestnicy poznają zasady XIV wiecznej, islandzkiej gry lis i gęsi, zagrają w skandynawską grę zręcznościową KUBB, dzieci odbędą trening wojownika z wykorzystaniem replik średniowiecznego uzbrojenia.
17 – 18 lipca Spotkanie z drapieżnymi ptakami
Zwiedzający dowiedzą się z jakimi drapieżnikami polowano. Posłuchają o sztuce układania drapieżników. Zaznajomią się z budową drapieżnego ptaka. I wreszcie zobaczą jastrzębie i sokoły na żywo, także w trakcie przelotów
24 – 25 lipca Opowieści skryby
Podczas tych warsztatów turyści będą mogli pobierać nauki pisania za pomocą gęsiego pióra i inkaustu. Będą mogli tworzyć iluminację na podstawie średniowiecznych oryginałów. Dowiedzą się jak dawniej kopiowano dokumenty, a także czy rycerze potrafili czytać i pisać?
24 lipca Nadleśnictwo Kalisz przygotuje zajęcia poświęcone zagrożeniom jakie mogą nas spotkać w lesie.
Uczestnicy dowiedzą się czy powinniśmy w lesie bać się dzikich zwierząt - jeśli tak to jakich; jak zachować się i nie zgubić się w lesie?
31 lipca – 1 sierpnia Łaskawe ziele – czyli o ziołach i ukrytej w nich mocy
Uczestnikom zostaną zaprezentowane zioła wykorzystywane w średniowieczu. Dowiedzą się także o właściwościach magicznych i leczniczych ziół. Podczas zajęć odpowiemy na pytanie jakie były zasady zbioru ziół i w jaki sposób sporządzano nalewki, napary czy trucizny?