Zakup domu na rynku wtórnym – co należy sprawdzić?

Zakup domu to duże obciążenie finansowe, zwłaszcza jeśli zaciąga się w tym celu kredyt hipoteczny, który trzeba spłacać przez wiele lat. Ta ważna decyzja powinna być dobrze przemyślana, aby dom spełniał wszystkie nasze wymagania, takie jak lokalizacja, metraż, czy rozkład pomieszczeń. Dodatkowo, aby transakcja była całkowicie bezpieczna i nie doszło do nieprzewidzianych problem, warto dobrze sprawdzić pewne aspekty. Na co zwrócić uwagę, kupując dom z rynku wtórnego?

Ocena techniczna domu

Kupując dom z rynku wtórnego należy dobrze ocenić jego stan techniczny. Uszkodzony dach, czy zniszczone fundamenty mogą przysporzyć właścicielom wielu kłopotów i wymagać nakładu dużych środków finansowych na remont. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, warto zatrudnić rzeczoznawcę, który dokładnie określi stan domu. Warto pamiętać, że może to być również pomocne w trakcie negocjacji ceny. Przy okazji warto sprawdzić, czy dom został wybudowany zgodnie z prawem. Sprzedający powinien okazać pozwolenie na budowę, projekt budowlany, decyzję o pozwoleniu na użytkowanie oraz projekt instalacji elektrycznej i sanitarnej.

Prawo do sprzedaży

Ważne jest dokładne sprawdzenie, czy sprzedający ma prawo do sprzedaży nieruchomości. Wystarczy do tego akt notarialny, który potwierdza zakup domu lub nabycie jej w ramach spadku. Dodatkowo należy dokładnie sprawdzić księgę wieczystą, w której znajdują się informacje o właścicielach i powierzchni domu oraz wypis z rejestru gruntów.

Sprawdź ofertę nowych domów w Poznaniu

Prawa osób trzecich

Zakup domu do którego, ktoś inny ma prawa to fatalny błąd. Dlatego należy to dokładnie sprawdzić, zwracając szczególną uwagę na prawo dożywocia, o którym wpis znajduje się również w księdze wieczystej. Takie prawo jest niezbywalne i przechodzi na nowego właściciela domu. Dodatkowo dobrze jest też się upewnić, czy nieruchomość nie jest obciążona służebnością przechodu lub przejazdu. Przed podpisaniem umowy sprzedający powinien dostarczy również zaświadczenie, że nikt nie jest zameldowany w nieruchomości i rozwiązać ewentualne umowy najmu.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto również w urzędzie gminy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to upewnić się, że w przyszłości nie powstanie w pobliżu uciążliwa droga lub nieruchomość, która negatywnie wpłynie na komfort mieszkańców i obniży wartość domu.