Niedziela, 1 sierpnia 2021 r.
Orkiestra Dęta OSP Blizanów, kapelmistrz Alicja Sobczak
Pierwsze zapiski dotyczące powstania orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Blizanowie sięgają 1903 roku. Zespół działa zatem ponad 100 lat i prowadzi dalej swą działalność ku uciesze lokalnego ˗ i nie tylko ˗ społeczeństwa. W 2001 roku dodatkowo powstała przy nim grupa taneczna Iskierki. Koncertują na terenie gminy, powiatu, województwa, kraju, a nawet poza granicami Polski,w miejscowości Jawornik w Czechach. Od 2019 roku kapelmistrzynią jest Alicja Sobczak. Pod jej skrzydłami kształci się około 20 młodych adeptów, których będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć 1 sierpnia br.
Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski
Orkiestra powstała w kwietniu 1956 roku przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. Od 1991 roku funkcjonuje przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Bierze czynny udział w uroczystościach z okazji świąt państwowych, religijnych, zyskując sympatię i uznanie mieszkańców miasta. Orkiestra wyjeżdża również do zaprzyjaźnionych z Krotoszynem miast partnerskich na zachodzie Europy. W repertuarze ma utwory marszowe, koncertowe, rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego program został poszerzony o orkiestrowe aranżacje standardów muzyki filmowej. W 2016 roku zdobyła „Srebrne Pasmo” na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.
Niedziela, 8 sierpnia 2021 r.
Orkiestra Dęta OSP Rychnów, kapelmistrz Jacek Konopczyński
W 1993 roku w Rychnowie powstała strażacka młodzieżowa orkiestra dęta. W 1998 roku dołączył do niej żeński zespół taneczny, którego zadaniem było uświetnienie występów muzycznych. W 1995 roku orkiestra nawiązała współpracę z Erfurtem w Niemczech i gminą Adażi na Łotwie. Przyjaźnie zacieśniały się dzięki wielokrotnym wyjazdom na koncerty za granicę oraz przyjmowaniu w Rychnowie zespołów spoza Polski. W 2016 roku, po ponaddwudziestoletniej, usłanej pasmem sukcesów, pracy dyrygenckiej Henryka Siudy, kapelmistrzem został Lechosław Nowak, który pełnił tę funkcję do 2018 roku. Następnie współpracę z orkiestrą podjął Jacek Konopczyński i kieruje 35-osobowym zespołem do dziś.
Orkiestra Dęta OSP Chełmce, kapelmistrz Jacek Kapitaniak
Orkiestra powstała w 1922 roku, przy Straży Ogniowej w Chełmcach, z inicjatywy księdza Edwarda Lidke. Dzisiaj składa się z kilkunastu muzyków, którzy swoim zaangażowaniem i pasją kontynuują niemal stuletnią historię. Orkiestra występuje około dwudziestu razy w ciągu roku na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach, świętach kościelnych i patriotycznych. Można ją usłyszeć głównie na terenie Gminy Opatówek i powiatu kaliskiego, a niekiedy również poza jego granicami. W okresie pandemii orkiestra w Chełmcach, tak jak inne orkiestry, była zmuszona czasowo ograniczyć ilość prób i występów. Koncert w ramach festiwalu jest jednym z pierwszych po wznowieniu działalności.
Niedziela, 15 sierpnia 2021 r.
Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, kapelmistrz Marcin Heliński
Orkiestra powstała w 1932 roku. Funkcję kapelmistrza od czterech lat pełni Marcin Heliński. W tym okresie skład znacznie się odmłodził, dołączyły też dziewczęta. Zespół wielokrotnie brał udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP, który odbywa się w Kępnie. W 2009 roku koncertował w Niemieckim Blankenburgu. W 2015 roku wystąpił podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. W 2018 roku uczestniczył w 50 Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2019 roku ˗ w VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Orkiestra uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach parafialnych, patriotycznych odbywających się na terenie gminy.
Miejska Orkiestra Dęta w Ostrzeszowie, kapelmistrz Paweł Kossok
Miejska Orkiestra Dęta w Ostrzeszowie powstała w 1999 roku. Pierwszym kapelmistrzem był Zenon Stobrała, który po 13 latach pracy oddał batutę Pawłowi Kossokowi. Od 2011 roku formacja posiada tamburmajora ˗ Magdalenę Góra-Nawrot. Do repertuaru należą utwory kościelne, marszowe, koncertowe. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną uroczystościom kościelnym oraz świeckim, organizowanym nie tylko na terenie ziemi ostrzeszowskiej. Trzykrotnie wzięła udział w koncertach „W Barokowych Ogrodach Królewskich” w Blankenbergu w Niemczech. Uświetniała swoją muzyką przyjazd do Ostrzeszowa przedstawicieli rządu Norwegii, a także prezydenta Andrzeja Dudy.
Niedziela, 22 sierpnia 2021 r.
Orkiestra Dęta OSP Lisków, kapelmistrz Mariusz Trzciński
Istnieje od 1900 roku ˗ jej założycielem był ks. Wacław Bliziński. Po II wojnie światowej orkiestrę reaktywował kapelmistrz Franciszek Walasz. Od 1955 roku przez 44 lata funkcję tę pełnił Czesław Bruź. Od 1999 roku kapelmistrzem jest Mariusz Trzciński. Do ważniejszych osiągnięć zespołu należy zaliczyć występy na przeglądach w Kępnie, Kaliszu i Koźminku, które uzyskały uznanie publiczności. W 2002 roku muzycy brali udział w otwarciu wystawy Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Farm w Poznaniu. Orkiestra działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Liskowie.
Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury, kapelmistrz Mariusz Kaźmierczak
Jej początki sięgają 1935 roku, kiedy to powstała orkiestra przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Po przerwie, spowodowanej II wojną światową, zespół zaczął działać przy Ochotniczej Straży Pożarnej. W swoim repertuarze mają pieśni patriotyczne, kościelne, marsze, utwory biesiadne, kolędy. W ostatnich latach organizowali w Sulmierzycach koncerty kolęd, w których uczestniczyły orkiestry z Krotoszyna, Kobylina, Odolanowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Występują podczas uroczystości państwowych, kościelnych w mieście i okolicy, biorą udział w przeglądach, innych imprezach w kraju i za granicą ˗ m.in. w Danii (1996) i na Węgrzech (2006).
Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00
Niedziela, 29 sierpnia 2021 r.
Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski
Powstała w 1987 roku i od tej pory czynnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, przeglądach, festiwalach. W repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, jak również marszowe, rozrywkowe, patriotyczne oraz muzykę filmową. Do ostatnich osiągnięć należą: II miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu oraz I miejsce w klasyfikacji powiatowej w 2017 roku, X miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie w 2017 roku, I miejsce w XIII Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w 2019 roku (podczas tego turnieju kapelmistrz Adrian Wałowski otrzymał również nagrodę dla najlepszego dyrygenta), I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w 2019 roku ˗ zajęli również I miejsce w klasyfikacji powiatowej.
Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski
Orkiestra przy fabryce „Wagon” powstała w 1923 roku. W październiku 1999 roku koncertowała u Ojca św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 roku otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 roku zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 roku nagrała pierwszą płytę. W 2016 roku podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami wielu teatrów, orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami.
XVI Letni Festiwal Orkiestr Dętych, którego organizatorem jest Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał dofinansowanie w ramach mecenatu nad kulturą. Imprezę wspierają: Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gmina, Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.
Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, OCK.
Na zdjęciach w kolejności: Orkiestra Dęta OSP Blizanów, Krotoszyńska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta OSP Rychnów, Orkiestra Dęta OSP Chełmce, Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, Miejska Orkiestra Dęta w Ostrzeszowie, Orkiestra Dęta OSP Lisków, Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury, Orkiestra Dęta OSP Rajsko, Ostrowska Orkiestra Koncertowa. Fot. ze zbiorów orkiestr.