MBP Kalisz: KWIATY I ALPAKI, czyli podsumowanie konkursu plastycznego
Organizator: Filia nr 3, ul. Krótka 3
Miejsce: hodowla alpak ALPAKOTELA”, Magdalenów
Data wydarzenia: 30 września 2021
W czwartek, 30 września 2021, odbyło się podsumowanie 28. edycji konkursu bibliotecznego dla osób niepełnosprawnych pod hasłem Moje ulubione kwiaty”, zorganizowanego przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dzięki gościnności pana Dawida Górala właściciela hodowli alpak ALPAKOTELA, za udział w konkursie dzieci miały okazję po raz pierwszy spotkać się z alpakami.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 20 prac wykonanych przez 20 uczestników podopiecznych Integracyjnego Klubu Osób z Niepełnosprawnością Tęcza” z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Celem konkursu było pokazanie umiejętności twórczych i zdolności manualnych osób niepełnosprawnych oraz stworzenie im warunków zarówno do pracy indywidualnej, jak i w grupie. Prace konkursowe zostały wykonane różnymi technikami, to znaczy kilkoma rodzajami farb lub kredek, a także w formie wyklejanek. Wszystkie pokazywały wielkie zaangażowanie ich twórców. Należy podkreślić, że możliwość zaistnienia poprzez tworzenie jest dla osób niepełnosprawnych czynnikiem niezwykle ważnym, bo zwiększa poczucie ich własnej wartości i stymuluje społeczną aktywność.
Podczas spotkania z alpakami dowiedzieliśmy się, że zwierzęta, których naturalnym środowiskiem jest Ameryka Południowa, w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Są niezwykle sympatyczne, cieszą oko nie tylko dzieci i mają wyjątkowo miękkie futro. Bardzo często są wykorzystywane w terapii. Te pocieszne zwierzaki z rodziny wielbłądowatych hoduje Dawid Góral z Kamienia.
Od samego patrzenia na alpaki robi się weselej. Długa szyja, sterczące uszy, ciekawskie oczy i podążanie głową za naszym ruchem sprawia, że chce je się po prostu przytulić. Ale to nie takie łatwe. Chociaż zwierzęta są oswojone, to są bardzo ostrożne i płochliwe. Gdy pozostajemy w odpowiedniej odległości od nich, możemy podziwiać do woli. Wystarczy jednak, że wyciągniemy rękę w ich kierunku, natychmiast odskakują. Podobnie jak lamom, zdarza się im pluć na ludzi. Potrafią wydawać różne dźwięki, czasem przypominające rżenie, innym razem szczekanie lub rechot.
W zagrodzie pana Dawida znajdziemy alpaki o przeróżnym ubarwieniu. Od białych, poprzez łaciate, brązowe po czarne.
tekst: Zenona Kubiak
fot.: Joanna Wypych
Podsumowanie - fot. 1
Podsumowanie - fot. 2
Podsumowanie - fot. 3
Podsumowanie - fot. 4
Podsumowanie - fot. 5
Pamiątkowa fotografia
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, mbp.kalisz.pl/art,1335,210930-f3-konkurs-kwiaty# skip
Autor: krystian