11 listopada, w ramach miejskich obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości, kaliska biblioteka zaprasza na premierę filmowego cyklu dokumentalnego pt. „Tu rodziła się niepodległość”. Produkcję, będącą efektem projektu realizowanego w ramach Funduszu Patriotycznego, po raz pierwszy zobaczyć będzie można 11 listopada w auli Akademii Kaliskiej o godz. 17.30 oraz w Izbie Pamięci Szczypiorna, która czynna będzie nie tylko w świąteczny czwartek, ale także w sobotę. Wstęp wolny.

Cykl filmów patriotycznych „Tu rodziła się niepodległość” zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu nawiązuje do najważniejszych - z perspektywy naszego miasta – postaci i faktów związanych z odzyskaniem niepodległości oraz walkami o granice II Rzeczypospolitej.

W efekcie kilkumiesięcznych działań, poprzedzonych kwerendą naukową, a także rozmowami z historykami i regionalistami powstały trzy niezależne, a jednocześnie mocno korelujące ze sobą odcinki. Pierwszy dotyczy obozu w Szczypiornie i funkcji, jakie pełnił od momentu powstania w początkach 1915 r., poprzez etap internowania legionistów w 1917 r., aż do ulokowania w nim mniejszości ukraińskiej. W drugim autorzy skupili się na udziale kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej, szczególnie podkreślając zaangażowanie młodzieży m. in. z Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Trzecia i ostatnia część cyklu w całości została poświęcona wizytom Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście w 1919, 1921 oraz 1927 r.

Autorzy do projektu zaprosili kaliskich historyków i regionalistów: prof. UAM dr. hab. Michała Jarneckiego, Annę Tabakę, Wojciecha Dyśko, Tomasza Chajduka, Pawła Pawlaczyka, Grzegorza Walisia oraz Damiana Zalewskiego, którzy podzielili się z widzami posiadaną wiedzą. Całość została bogato zilustrowana zbiorami: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowej Biblioteki POLONA, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz fotografiami z prywatnego archiwum Damiana Zalewskiego.

Filmowy dokument, bo tak można o nim mówić, będzie ważną częścią ekspozycji przygotowanej z myślą o odwiedzających Izbę Pamięci Szczypiorna przy Fili nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także znakomitą bazą do lekcji historycznych prowadzonych zarówno w szkołach, jak i w Izbie Pamięci.

Cykl zrealizowano całkowicie w ramach środków finansowych pozyskanych z programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”. Jego pomysłodawcami, koordynatorami i producentami są Monika Sobczak-Waliś i Robert Kuciński z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.