Zapraszamy na wyjątkowe, przepełnione magią świąt, spotkanie z legendą polskiej sceny muzycznej ˗ Krystyną Prońko. Znana i ceniona przez kolejne pokolenia słuchaczy artystka zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy i piosenki świąteczne oraz największe, uwielbiane przez publiczność przeboje.

Sobota 18.12.2021, godz. 18.00
Bilety: 90.00 ˗ ulgowy dla osób posiadających Unijny Certyfikat COVID; normalny ˗ 92,00 zł

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 roku z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).

Pracę artystyczną, amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks”, w którym grali jej bracia ˗ Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej oraz skrzyknięci, muzykujący, koledzy z Gorzowa Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 roku.

Po rozpadzie zespołu w 1970 roku otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wkrótce, głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego, śpiewała w chórkach ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami.

Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współpracę z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) nagrywała z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie. W kraju współpracowała z Orkiestrą Studia Jazzowego.

Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Jako gość brała udział w Festiwalu w Sopocie, Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych, w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji, byłym ZSRR i Szwecji. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991 roku prowadzi firmę PM Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity ˗ „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”. Jej dyskografia obejmuje zarówno LP, CD jak i DVD, w tym dwie złote płyty LP („Kolęda Nocka” 1981 ˗ Pronit SLP 4017, Krystyna Prońko 1983 ˗ Pronit M004). Z równą łatwością śpiewa pop, jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać ze sobą gatunki muzyczne (czego wyrazem jest płyta „Lubię specjalne okazje” wydana w czerwcu 2020 roku), bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie, jak określiłaby tę muzykę, którą wykonuje odpowiada:

„Ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to ˗ styl jazzy (nie mylić z jazzem)”.

W październiku 2008 roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal Gloria Artis, a w 2019 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ˗ Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Obecnie pracuje z pięcioosobowym zespołem muzyków, w składzie trio lub w duecie z pianistą. Często występuje z recitalami, w których towarzyszy jej big band.

Fot. Natalia Oudin