Zapraszamy Państwa na karnawał w Filharmonii Kaliskiej, podczas którego odwiedzimy najpiękniejsze muzyczne krainy świata. W tym bogatym i różnorodnym repertuarze każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie. Karnawałową podróż rozpoczniemy koncertem noworocznym 7 stycznia 2022 r., o godz. 19.30 w rytmie czardasza, rozkoszując się atmosferą austriacko-węgierskich salonów.

W kolejny piątek, 14 stycznia wyruszymy do Nowego Yorku, cofając się do złotej ery swingu. Wieczorem 21 stycznia salę Filharmonii Kaliskiej wypełni znana i grana na całym świecie muzyka klezmerska. Styczniowe koncerty zakończymy, przenosząc się na południe Europy, by tam zanurzyć się w namiętnych i gorących dźwiękach muzyki hiszpańskiej.
Koncert noworoczny- Księżniczka czardasza w wersji półscenicznej Emmericha Kálmána odbędzie się 7 stycznia 2022 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maestro Ruben Silva. Tego wieczoru, przy lampce szampana kaliska publiczność będzie miała niezwykłą okazję śledzić miłosne perypetie Sylvii Varescu, nazywanej księżniczką czardasza (w tej roli Renata Drozd) i księcia Edwina (w tej roli Sławomir Naborczyk). Sylvia, ze względu na niechęć książeckiej rodzinny, postanawia uciec przed wielką miłością, wyruszając w tournée po Stanach Zjednoczonych. Tak rozpoczyna się opowieść tej trzyaktowej operetki, do której libretto napisali Leo Stein i Bela Jenbach. W tej plejadzie znakomitych solistów pojawi się także Paulina Janczaruk jako hrabianka Stasi, tworząc niezapomniany duet z Jakubem Milewskim, grającym hrabiego Boni. Narrację tej niezwykłej opowieści poprowadzi Dariusz Niebudek, pełniący również rolę gospodarza wieczoru.
Księżniczka czardasza już od czasów wiedeńskiej premiery w 1915 roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Ogromny sukces dzieła przypieczętował na stałe pozycje Emmericha Kálmána w panteonie kompozytorów operetkowych XX wieku.
Koncert noworoczny będzie niezwykłą okazją, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prawdziwa miłość zwycięży w świecie konwenansów wiedeńskiej socjety?
Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. Al. Wolności 2 od pon.-czw.
UWAGA ZMIANA: od godz. 11:00 do 17:00. W pt. od godz. 13:00-17:00 oraz online na stronie: https://bityl.co/AG46

Wykonawcy:
Renata Drozd – księżniczka czardasza
Paulina Janczaruk –hrabianka Stasi
Sławomir Naborczyk –Edwin
Jakub Milewski –hrabia Boni
Dariusz Niebudek – narrator, hrabia Feri

Dyrygent – Ruben Silva
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Renata Drozd

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in.: u prof. Ingrid Kremling, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera.
Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych. Do najważniejszych zaliczyć można II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju (I miejsca nie przyznano).Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu. Debiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana. Koncertowała po Szwecji, Danii, Norwegii, Niemczech z programem „Glanzlicher Operette” z orkiestrą pod dyrekcją Marka Tracza. Była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe.
Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach, prezentując się w repertuarze operowo-operetkowym. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Przez wiele lat była związana z Filharmonią Dowcipu – autorskim programem Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika uczestnicząc w koncertach, festiwalach (Festiwal w Opolu,Krynicy Zdroju,Mrągowie) i nagraniach telewizyjnych dla TVP2. Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach o tematyce patriotycznej. Współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach z którą , na przełomie wielu lat wykonała liczne partie sopranowe w dziełach oratoryjnych. Requiem d-moll W.A Mozarta, znalazło się w programie tournee koncertowego Fl.Św. po krajach Beneluksu. Współpracowała z Agencją Artystyczną Scena Gwiazd pod dyrekcją Anny Barańskiej-Wróblewskiej z programem operetkowo - musicalowym. Brała udział w projektach koncertów noworocznych z Orkiestrą Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Cheung Chau , organizowanych przez Fundację Muzyczną Apollo. Wielokrotnie wykonywała repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych Muzyki Organowej. W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie. W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana została dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012r.prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. W 2017r.otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2019r., w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kultury Województwa Świętokrzyskiego nagrodzona została Świętokrzyską Nagrodą Kultury przez Marszałka Andrzeja Bętkowskiego.


Paulina Janczaruk

Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Doroty Wójcik. Już na początku studiów debiutowała w operze "Prima la musica e poi le parole" A. Salieriego rolą Toniny, następnie w operze "Aleko" S. Rachmaninova wystąpiła jako Zemfira, w dziele "Magnificat" J.S.Bacha śpiewała partię sopranową. "Wesoła Wdówka" F.Lehara to pierwsza operetka, w której wystąpiła w słynnej roli Hanny Glavary w Teatrze Muzyczym w Łodzi, by potem nawiązać współpracę z tymże Teatrem Muzycznym na dłużej, występując w musicalu A.L. Webbera Jesus Christ Superstar. Szkoliła się na kursach mistrzowskich u Beaty Redo Dobber, Izabelli Kłosińskiej, Udo Rheinemanna oraz Siergieja Leiferkusa. Pracowała z takimi dyrygentami jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Ruben Silva, Jakub Wnuk, Jose Maria Florencio, Michał Kocimski, Piotr Sułkowski, Marcin Wolniewski, Przemysław Fiugajski, Łukasz Sidoruk, Kazimierz Wiencek. Od 2018 roku związana na stałe z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występuje w spektaklach operetkowych: "Baron Cygański" J. Straussa jako Arsena, "Księżniczka Czardasza" E.Kalmana jako Stasi, "Kraina Uśmiechu" F. Lehara jako Księżniczka Mi, "Skrzypek na dachu" J. Bocka jako Hudel, "Hallo Szpicbródka" L. Starskiego jako Anita. Bierze również udział w koncertach inscenizowanych „Od Opola do San Remo“, “W duecie z Muzycznym“ i "Po Polsku z Muzycznym". Koncertuje w kraju z programem operowo-operetkowym wraz z Polską Operą Kameralną. Współpracuje również z Radomską Orkiestrą Kameralną. Swoim głosem uświetniła Galę rozdania Nagród Pokoju, organizowaną przez światowej sławy malarza fantastyki Wojciecha Siudmaka, która miała miejsce w Łodzi.

Sławomir Naborczuk

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dra hab. M. Moździerza i mgra T. Szlenkiera. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, I. Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego, L. Świdzińskiego, M. Robavsa oraz T. Koniecznego. Debiutował w 2011 r. rolą Basilia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także postaci Kowala w „Krótkim życiu” M. de Falli i tytułowego „Studenta żebraka” K. Millöckera. Laureat  22 Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie Gran Proc VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie (III nagroda, 2016), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (nagroda specjalna, 2017) czy XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie (II nagroda, 2017). Absolwent Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (koncerty m.in. w Bremen, Lilienthal i Schwerin). W 2017 r. śpiewał partię Abdalla w koncertowym wykonaniu „Nabucca” G. Verdiego w Bremen. Współpracował z takimi dyrygentami, jak M.J. Błaszczyk, V. Kiradjiev, M. Figas, P. Wajrak, P. Sułkowski, S. Chrzanowski, M. Kluczyńska, A. Nagórka, Z. Rychert, W. Kunc, J. Wołosiuk, G. Chmura, M.M. Sompoliński czy M. Klauza.


Jakub Milewski

Z wykształcenia śpiewak operowy, z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent projektów muzycznych i telewizyjnych. Kieruje artystycznie Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, a także pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia“. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Roberta Cieśli) na wydziale wokalno - aktorskim. Koncertował w wielu miastach Polski, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem muzyki m.in. do koncertu „Kantata Przemienienia”, a także piosenki promującej film „Zerwany kłos”. W 2017 r. na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera dzieła z jego muzyką i librettem Jerzego Binkowskiego Kantaty „Totus Tuus CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu. Koncert zarejestrowany został telewizyjnie we włocławskiej katedrze (we współpracy z M KiDN, NCK i TVP) 10 września 2020 r. z udziałem wybitnych polskich solistów, chóru i orkiestry symfonicznej pod jego dyrekcją. Jakub Milewski na swoim koncie ma kilka wydawnictw płytowych, w tym wspomnianą „Kantata Przemienienia” (CD + nagraną pod je go dyrekcją, wydaną przez Edycję św. Pawła, a także jako śpiewak solista m.in. „Pieśni Powstania Warszawskiego w nowych aranżacjach Włodzimierza Korcza” Korcza”, wydaną przez warszawską Filharmonię im. R. Traugutta, czy „Śpiewy historyczne” zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydane przez Fundację 1863.pl Milewski pracował m.in. nad spektaklami operowymi: „Sen nocy letniej” B. Brittena i „Straszny Dwór“ S. Moniuszko (UMFC/Teatr Wielki Opera Narodowa/Filharmonia Świętokrzyska) i „Wesele Figara” rola tytułowa (Polska Opera Królewska). Był stypendystą w Conservatorio Statale di Musica G. Rossini w Pesaro (Włochy). W 2018 roku został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA za wybitne osiągnięcia w dziedzin ie kultury i promowanie regionu w Polsce i za granicą, a w roku 2019 odebrał odznakę honorową Za zasługi dla Miasta Ostrołęki.

Dariusz Niebudek

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dra hab. M. Moździerza i mgra T. Szlenkiera. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, I. Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego, L. Świdzińskiego, M. Robavsa oraz T. Koniecznego. Debiutował w 2011 r. rolą Basilia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także postaci Kowala w „Krótkim życiu” M. de Falli i tytułowego „Studenta żebraka” K. Millöckera. Laureat  22 Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie Gran Proc VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie (III nagroda, 2016), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (nagroda specjalna, 2017) czy XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie (II nagroda, 2017). Absolwent Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (koncerty m.in. w Bremen, Lilienthal i Schwerin). W 2017 r. śpiewał partię Abdalla w koncertowym wykonaniu „Nabucca” G. Verdiego w Bremen. Współpracował z takimi dyrygentami, jak M.J. Błaszczyk, V. Kiradjiev, M. Figas, P. Wajrak, P. Sułkowski, S. Chrzanowski, M. Kluczyńska, A. Nagórka, Z. Rychert, W. Kunc, J. Wołosiuk, G. Chmura, M.M. Sompoliński czy M. Klauza.