Najlepszy okap kuchenny – jak dobrać go do swojej kuchni?

Zastanawiasz się nad tym, jaki okap kuchenny wybrać? Do dyspozycji są setki modeli czekających w sklepach stacjonarnych i internetowych. O czym pamiętać wtedy, gdy kupuje się okap kuchenny?

Gdy chcesz wybrać najlepszy okap do swojej kuchni, sprawdź, na jakie parametry warto zwrócić uwagę!

1. Rodzaj okapu do kuchni

W pierwszej kolejności należy dobrać okap kuchenny pod kątem jego rodzaju. Tutaj producenci mogą zaoferować okapy w wielu wariantach:

  • Okapy ścienne – montowane bezpośrednio do ściany,
  • Okapy podszafkowe – umieszczane w meblach kuchenny, pod szafką lub w szafce w kuchni, nad kuchenką,
  • Okapy sufitowe – montowane w suficie, mają cienką konstrukcję,
  • Okapy wyspowe – wiszące okapy umieszczane nad kuchenkami na wyspach i półwyspach kuchennych,
  • Okapy blatowe – montowane w blatach, z wysuwanym pochłaniaczem albo wyciągiem.

Wybierając odpowiedni okap z powyższej listy, trzeba zatem uwzględnić miejsce jego montażu, aby mógł on działać efektywnie.

2. Tryb pracy okapu

Okapy kuchenne mogą pracować w trybach pochłaniacza lub wyciągu. Niektóre modele obsługują także oba z tych trybów, pozwalając na wybór odpowiedniego.

Pochłaniacze to okapy, których nie trzeba podłączać do instalacji wentylacyjnej. W takim wariancie bardzo często produkowane są okapy podszafkowe, które są wtedy proste w montażu. Pochłaniacz składa się z filtrów, które zatrzymują pary, zapachy, cząsteczki tłuszczu. Filtry te, zależnie od ich typu, trzeba regularnie myć i wymieniać na nowe.

Wyciąg natomiast podłączany jest do instalacji wentylacyjnej. Jego zadaniem jest wyciąganie powietrza na zewnątrz, dlatego też jest on bardziej efektywny od pochłaniacza i najczęściej ma tylko filtry wstępne z aluminium, które wymagają mycia. Minusem jest jednak montaż, ponieważ do okapu musi być doprowadzona instalacja wentylacyjna.

3. Moc i liczba biegów w okapie

Wysoka efektywność pracy okapu będzie zależała od jego mocy oraz od liczby biegów, które można dobrać w zależności od oczekiwanej intensywności filtrowania powietrza.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na parametr odnoszący się do wydajności okapu w filtrowaniu powietrza dla pomieszczeń o konkretnej wielkości. Dzięki niemu można też dobrać właściwy okap do kuchni.

4. Dodatkowe funkcje

Najlepiej, aby okap był wyposażony w oświetlenie, które pozwoli na prostsze przyrządzanie dań. Plusem będą także dodatkowe funkcje, na przykład timer wyłączający okap po zadanym czasie albo pilot bezprzewodowy do sterowania nim z odległości.