"Rocznik" ukazuje się nieprzerwanie od 1968 roku pod auspicjami kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przy wsparciu Miasta. Pierwsze posiedzenie komitetu redakcyjnego „Rocznika Kaliskiego” odbyło się cztery lata wcześniej, uczestniczyli w nim Krzysztof Dąbrowski, Aleksander Gieysztor, Gerard Labuda, Wiktoria Kunicka i Władysław Rusiński. Na posiedzeniu ustalono nazwę czasopisma i postanowiono traktować je jako kontynuację Osiemnastu wieków Kalisza, publikacji wydanej w latach 1960–1962 pod redakcją Aleksandra Gieysztora. Od 1969 w pracach komitetu redakcyjnego udział brał Andrzej Nowak. Wydawnictwo jest cennym źródłem informacji o życiu miasta: jego historii i kulturze, o ważnych wydarzeniach gospodarczych, procesach społecznych, o jego rozwoju.
W obecności licznego grona przyjaciół "Rocznika" – radnych, przedstawicieli uczelni, instytucji i stowarzyszeń, autorów publikacji, uczniów i nauczycieli z kaliskich szkół promocję rozpoczęła Anna Narewska, prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
- Mimo utrudnionego, z uwagi na obostrzenia pandemiczne - dostępu do źródeł po raz kolejny udało się autorom przygotować interesujące i w naszym odczuciu nowatorskie artykułu. Cieszę się, że jest z nami również młodzież, ponieważ to od Was będą zależeć przyszłe losy historii i kultury - powiedziała Anna Narewska, prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Prezentacja tegorocznego wydania okraszona została wykładem dr Ewy Kłysz "Polityka kulturalna samorządu Kalisza w latach 1918-1939".