Wideokonferencja czy to najlepsza okazja na szybki i wygodny kontakt?

3 min czytania
Wideokonferencja  czy to najlepsza okazja na szybki i wygodny kontakt?

Wideokonferencja  czy to najlepsza okazja na szybki i wygodny kontakt?

Jako, że dobrodziejstwa nowinek technologicznych rozpieszczają nas na każdym kroku coraz to nowszymi rozwiązaniami, możemy pozwolić sobie na naprawdę wiele, a okazuje się, że z biegiem czasu możliwości będą się tylko poszerzać. Tym samym, musimy być świadomi tego, że nawet jeśli pojawiają się pewne problemy w naszej pracy lub w życiu codziennym, nowoczesne technologie są w stanie nam wydatnie pomóc poradzić sobie z tymi utrudnieniami. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest oczywiście interesowanie się i śledzenie pojawiających się nowości, a jeśli będziemy mieli świadomość ich istnienia, szybko dojdziemy do wniosku, że po prostu warto spróbować i przetestować daną opcję.

Zwykłe rozmowy telefoniczne nie są już dla nas niczym innowacyjnym i zaskakującym, aczkolwiek ten stan rzeczy utrzymuje się już od dawien dawna. Ekspansja Internetu sprawiła, że pod kątem kontaktu pojawiły się nowe, większe możliwości, a mowa tutaj o wideorozmowach. Sytuacja, w której rozmówcy nie tylko się słyszą, ale również widzą jest na tyle korzystna, gdyż pozwala lepiej się rozumieć, widzieć język ciała drugiej osoby, przez co łatwiej odczytywać wszelkie nadsyłane w rozmowie sygnały. Doszło do tego, że jedną z popularniejszych form kontaktu stała się też wideokonferencja. W jakich sytuacjach warto spróbować tego rozwiązania, a kiedy będzie to wręcz jedyna możliwa okazja, aby omówić pewne sprawy w nieco większym gronie?

Przykładem pierwszym z brzegu są pracownicy zdalni, czyli mieszkający na co dzień z dala od siedziby firmy, w której są zatrudnieni. Jeśli istnieją warunki ku temu, aby swoje obowiązki wykonywali oni na odległość, nie ma również przeciwwskazań, aby i bez fizycznej obecności odbywali ważne rozmowy, uczestniczyli w istotnych spotkaniach z klientami lub zebraniach wewnętrznych. Potrzebne jest jedynie w miarę szybkie i stabilne łącze internetowe, kamerka, a także oprogramowanie, które pozwoli na tego typu połączenie.

Każdy jest w stanie dostrzec to, jak bardzo dużo zmieniło się w naszym codziennym funkcjonowaniu w związku z pandemią koronawirusa. Dość mocno wpłynęło to na obecny rynek pracy, zwiększając znaczenie pracy zdalnej, gdzie nawet niektóry firmy stawiają na wyłączność takiego modelu wypełniania swoich obowiązków. Wówczas jedyną formą kontaktu jest ten przez komunikatory tekstowe, rozmowy telefoniczne, a także omawiane wideokonferencje, które są oczywiście najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na przekaz i odbiór komunikatów za pośrednictwem nie jednego, a aż dwóch zmysłów, przez co komunikujemy się szybciej, ale przede wszystkim dokładniej i skuteczniej.

Wdrożenie takiej możliwości w swoim biurze niesie za sobą wiele korzyści. Ogromną zaletą, z której większość niestety nie zdaje sobie sprawy jest to, że tym samym otwierają się dla nas rynki pracy z innych miast, a niekiedy nawet też z zagranicy. Jeżeli dostrzeżemy, że w naszej okolicy brakuje wykwalifikowanych oraz doświadczonych pracowników w danej dziedzinie, będziemy mogli poszukać w innych miastach, przez co uda się nam rozwiązać dość często występujący problem z brakami kadrowymi w swojej firmie.

Codzienna praca w biurze

Niektóre, szczególnie bardzo duże firmy, które dysponują ogromnymi siedzibami borykają się z pewnym problemem, który dotyczy możliwości współpracy poszczególnych działów. Nie zawsze jest bowiem czas na to, aby urządzać spotkania w salach konferencyjnych i prywatnych gabinetach, a zatem rozwiązaniem mogą być wideokonferencje, które pozwalają oszczędzić wiele cennych minut, ale też stworzyć warunki do komfortowej rozmowy dla wielu osób.

Świadome tego firmy, decydują się nawet na zakup specjalnych systemów wideokonferencyjnych, aby każdy z ich pracowników miał możliwość szybkiego połączenia z konkretnymi działami. Istnieje również szansa na tworzenie specjalnych grup projektowych, do których będą należeć jedynie Ci pracownicy, którzy zostali przydzieleni do konkretnego zadania.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

portalkalisz_kf