Różnice pomiędzy zeszytami i brulionami. Który wybrać?

Różnice pomiędzy zeszytami i brulionami. Który wybrać?

Zwroty zeszyt i brulion używane są czasem zamiennie. Oba służą do robienia notatek, jednak różnią się kilkoma cechami.

Jakie są różnice?

Najbardziej widoczna różnica między zeszytem a brulionem to rodzaj okładki. Bruliony mają grubsze, twarde okładki, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na zniszczenia. Dodatkowo bruliony mają więcej kartek. Najcieńsze zeszyty mają zaledwie 16 kartek. Najmniejsza ilość kartek w brulionie to 60. Są dostępne również takie, które mają po 200 lub 500 kartek. Tego rodzaju bruliony są zszywane i klejone.

Dla kogo przeznaczone są bruliony?

Bruliony przydadzą się nie tylko do notatek w szkole czy na uczelni. Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku brulionów, mogą one służyć jako pamiętnik, kalendarz, miejsce do zapisywania kontaktów, przepisów czy rejestrowania ważnych informacji. Przez to, że różnią się liniaturą, każdy może dopasować notatnik do swoich potrzeb. Do wyboru są różne wielkości brulionów. Od małych A6, które doskonale sprawdzą się do zapisywania podręcznych informacji, do A4 - standardowych zeszytów. Brulion z czystymi kartkami sprawdzi się bardzo dobrze jako szkicownik. Ten w kratkę można wykorzystać zarówno do notatek, jak i symetrycznych rysunków, ponieważ kratki ułatwią rysowanie prostych linii. Kartki w kropki są idealne do prowadzenia dzienników i pamiętników. Łatwo się w nich rysuje, a dzięki temu, że kropki są delikatniejsze niż papier w kratkę – rysunki wyglądają naturalniej. Standardowy brulion z kartkami w linie to najlepszy wybór do prowadzenia notatek, spisywania planów, wspomnień czy tekstów.

Można znaleźć bruliony szyte, klejone oraz takie na spirali. Te ostatnie mają często kartki dostosowane w taki sposób, że łatwo można je wyrwać i włożyć do segregatora. Jest to idealne rozwiązanie dla studentów i uczniów. Wystarczy na zajęciach mieć przy sobie jeden zeszyt, a później można podzielić notatki według tematów.

Dawniej zeszyty i bruliony były wykorzystywane jako brudnopisy, do spisywanie pomysłów i tekstów. Przez to często wykonane były z gorszego, szarego papieru. Dzisiaj na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych brulionów, w kolorowych okładkach i w różnej liniaturze. Można znaleźć zeszyty z okładkami dostosowanymi do każdego przedmiotu szkolnego. Mają one często w środku najważniejsze informacje, takie jak tabliczkę mnożenia, zasady ortograficzne czy mapy.  

Przez to, że bruliony są bardziej wytrzymałe oraz mają więcej kartek od zwykłych zeszytów, mogą służyć użytkownikowi dłuższy czas.